Hybrydy szkodliwe dla zdrowia policjantów?

Policja w Izraelu postanowiła zamienić swoje samochody na hybrydy. Od tego pomysłu odwodzi ją jednak izraelski minister… ochrony środowiska. {więcej}

Wydawałoby się, że samochód elektryczny to idealne rozwiązanie dla środowiska naturalnego, a także dla zdrowia ludzi. Nie jest jednak o tym przekonany minister Yossi Inbar.

Jak donosi The Jerusalem Post, minister Inbar nakazał przeprowadzenie niezależnego badania na temat tego, jak niebezpieczne może być promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez baterie w pojazdach hybrydowych i elektrycznych.

REKLAMA
REKLAMA

Producenci tego rodzaju aut informują, że promieniowanie wytwarzane przez baterie litowo-jonowe nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia kierowców i pasażerów. Nie ufa im jednak izraelski minister, który chce się o tym przekonać na podstawie wyników niezależnych badań.

Sprawa nabrała rozgłosu po tym, jak izraelska policja poinformowała, że chce wymienić swoje samochody na hybrydy, aby zaoszczędzić na kosztach paliwa. Ministerstwo ochrony środowiska odradziło im jednak zakup hybryd, argumentując to faktem, iż policjanci spędzają w autach wiele godzin dziennie, są więc bardziej narażeni na potencjalne promieniowanie baterii niż zwykli obywatele.

W celu wyjaśnienia wątpliwości minister Inbar zwrócił się najpierw do importerów hybryd, jednak ci nie dysponowali dokumentacją, która mogłaby go zadowolić. Ministerstwo zwróciło się więc do niezależnych ekspertów. Efekty ich badań mają być podane do publicznej wiadomości.


gramwzielone.pl