Największa stacja ładowania elektryków w Polsce. Taniej niż u konkurencji

Największa stacja ładowania elektryków w Polsce. Taniej niż u konkurencji
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Pod Warszawą powstała największa stacja ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Naładowanie auta jest tam tańsze niż u innych największych operatorów stacji zasilania w naszym kraju.

Pod Warszawą Tesla uruchomiła stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Jak podaje EV Klub Polska, nowa stacja znajduje się w Ząbkach przy ul. Radzymińskiej 334. Dostępnych jest 14 stanowisk, a maksymalna moc ładowania auta elektrycznego może sięgać nawet 250 kW.

Na nowej stacji ładowania Tesla oferuje następujące stawki za energię:

REKLAMA

  • 1,60 zł/kWh w godzinach 00.00–18.00
  • 1,80 zł/kWh w godzinach 18.00–22.00
  • 1,60 zł/kWh w godzinach 22.00–00.00.

Do tego za pozostawienie auta na stanowisku poza procesem ładowania może zostać naliczona opłata do 4 zł za minutę.

EV Klub Polska informuje, że obecnie tzw. Superchargery oferujące ładowanie z dużą mocą są dostępne jedynie dla właścicieli Tesli. Z czasem jednak mogą zostać udostępnione użytkownikom innych modeli aut elektrycznych.

 

mapa stacji ładowania aut elektrycznych Tesli
Stacje ładowania Tesli (kolor czerwony – stacje szybkiego ładowania Supercharger, kolor szary – stacje ładowania AC). Źródło: Tesla

Ładowanie tańsze niż u konkurencji

Koszty szybkiego ładowania oferowane przez Teslę są niższe niż w przypadku innych czołowych operatorów stacji ładowania w Polsce.

W przypadku największego operatora stacji ładowania w naszym kraju – GreenWay Polska – opłaty za szybkie ładowanie z mocą ponad 100 kW wynoszą od 2,2 zł/kWh do 3,25 zł – w zależności od posiadanego abonamentu.

REKLAMA

W przypadku szybkich ładowarek udostępnianych przez Orlen za ładowanie z mocą ponad 125 kW naliczana jest opłata 3,19 zł/kWh. Z kolei za korzystanie z ładowarek DC w sieci Taurona naliczane jest 1,99 zł/kWh, przy czym osoby niezarejestrowane w aplikacji Taurona zapłacą 2,31 zł/kWh.

Coraz więcej Superchargerów

Inne stacje Tesli w Polsce znajdują się m.in. w: Kostomłotach w województwie dolnośląskim przy autostradzie A4, Lućmierzu koło Łodzi przy autostradzie A2, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Lublinie, Radomiu, Białymstoku i Ciechocinku.

Większość z nich ma po kilka punktów ładowania z mocą do 150 kW, przy czym na stacjach pod Łodzią i w Białymstoku dostępna moc ładowania ma wynosić nawet 250 kW.

Tesla uwalnia ładowanie

Na całym świecie działa już ponad 45 tys. stacji ładowania Supercharger. Obecnie w wybranych krajach firma Elona Muska udostępnia możliwość korzystania z pierwszych Superchargerów właścicielom innych aut niż Tesla.

Naładowanie samochodu elektrycznego do zasięgu 275 km na stacjach Supercharger według zapewnień Tesli ma zajmować jedynie 15 minut. Tesla oferuje też ładowanie samochodów elektrycznych na stacjach o mniejszej mocy. Ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW w punktach ładowania Tesli jest możliwe w Polsce już w kilkudziesięciu lokalizacjach.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.