Najpopularniejsze auto w Japonii

W ubiegłym roku najchętniej kupowanym pojazdem w Kraju Kwitnącej Wiśni była Toyota Prius. {więcej}

Mimo kryzysu gospodarczego, który w 2009 roku dał się szczególnie we znaki Japończykom, najczęściej wybieranymi przez nich autami były relatywnie drogie, ale ekologiczne i energooszczędne Toyoty Prius. W dodatku, podczas Tokyo Motor Show, który odbył się w październiku, model ten został uznany samochodem roku.

Priusów sprzedano w 2009 roku w Japonii 208,8 tys., podczas gdy drugą w kolejności Hondę Fit  sprzedano w ilości 157 tys. Udział pojazdów z napędem hybrydowym w japońskim rynku motoryzacyjnym wyniósł w ubiegłym roku 10 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Toyota nie zwalnia tempa i – dzięki współpracy z Isuzu – chce w tym roku wprowadzić na rynek hybrydowe Priusy z silnikiem diesela.

Kolejną hybrydą w japońskim rankingu najczęściej kupowanych aut była – na  5. miejscu – Honda Insight, której w 2009 r. wyjechało z salonów sprzedaży ponad 93 tys. sztuk. Wyniki Hond Insight przerosły oczekiwania producenta, który zakładał, że w 2009 roku sprzeda ich w Japonii ok. 60 tys.

W sukcesie hybryd na rynku japońskim znaczący udział ma rząd w Tokio, który – w celu promowania energooszczędnych aut – podwyższył opodatkowanie paliw, a także wspiera sprzedaż tego rodzaju pojazdów m.in. poprzez ulgi podatkowe.

gr