W Uniejowie powstanie termalna elektrociepłownia na biomasę

W Uniejowie powstanie termalna elektrociepłownia na biomasę
RWE press

{więcej}Firma Energotechnika wybuduje w Uniejowie za 20 mln zł hybrydową elektrociepłownię. Będzie to pionierskie urządzenie wykorzystujące na skalę przemysłową instalację geotermalną współpracującą ze źródłem biomasowym.

Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, która korzysta z dwóch odnawialnych źródeł energii. Na świecie podobnych obiektów jest zaledwie kilka.

Pomysłodawcą budowy hybrydowej elektrociepłowni typu geologiczno-biologicznego jest dr hab. inżynier Władysław Kryłowicz z Instytutu Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej, który zauważył, że woda termalna, która jest potrzebna zimą do ogrzewania mieszkań, latem jest wykorzystywana w Uniejowie w niewielkim stopniu. Nawet z nowymi basenami i obiektami sanatoryjnymi wody tej jest znacznie więcej niż potrzebuje uniejowska Geotermia.

REKLAMA

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wymyślili zatem, by do zimowej produkcji ciepła dołożyć w okresie letnim produkcję prądu. Jednak woda, której temperatura oscyluje na poziomie 69 stopni, jest zdecydowanie za chłodna, by mogła uruchomić klasyczne turbiny parowe. Takim minimum, gwarantującym opłacalność, jest temperatura 98 stopni.

Dlatego też termalna woda spod Uniejowa będzie dogrzewana biomasą. Przy okazji wytworzony zostanie tzw. czynnik roboczy w postaci śniegu organicznego wykorzystywanego w nowoczesnych lodówkach oraz zamrażarkach. Produkcja zrębków z drewna, słomy i innych roślin energetycznych to dodatkowa szansa dla okolicznych rolników. Szacuje się, że zapotrzebowanie elektrociepłowni wyniesie około pięciu milionów ton biomasy na sezon grzewczy.

REKLAMA

– Ryzyko jest dość duże, bo jest to pierwsza tego typu elektrownia w Polsce i jedna z nielicznych na świecie. Trzeba jednak próbować, choćby z myślą o korzyściach ekologicznych. Już raz Uniejów był pionierem, jeśli chodzi o geotermię. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby został nim po raz drugi – mówi doktor Kryłłowicz na łamach „Dziennika Łódzkiego”.

Dodatkowo zaletą budowy elektrociepłowni będzie całoroczne wykorzystanie wody, co pozwoli na wyeliminowanie technicznych problemów związanych z sezonowym wyłączaniem i ponownym uruchamianiem instalacji cieplnej. Do tego uda się wytworzyć prąd wystarczający do zaspokojenia zapotrzebowania urządzeń miejskiej ciepłowni oraz około 40-50 gospodarstw domowych.

Obecnie Geotermia Uniejów dostarcza ciepło do dwóch trzecich budynków w mieście, a także m.in. do budynków miejscowych uzdrowisk. 

Zakończenie budowy nowej hybrydowej elektrociepłowni planowane jest na połowę 2015 roku. Szacuje się, że inwestycja zwróci się po niespełna dziewięciu latach. Projekt jest współfinansowany z funduszy unijnych. Uniejów otrzymał na ten cel 12 milionów złotych.

gramwzielone.pl