Pomarańczowe certyfikaty – będą dodatkowe zyski dla operatorów biogazowni

Pomarańczowe certyfikaty - będą dodatkowe zyski dla operatorów biogazowni
Gerfriedc, wikimedia cc-by-2.0

{więcej}Ministerstwo Gospodarki chcąc przyspieszyć powstawanie nowych jednostek kogeneracyjnych dla ich właścicieli wprowadzi nowy certyfikat – pomarańczowy, który będzie funkcjonował obok dotychczasowych certyfikatów kogeneracyjnych. 

Jak poinformowało cire.pl, resort gospodarki przygotował przepisy implementujące nowy rodzaj certyfikatów do systemu świadectw kogeneracyjnych stanowiących dodatkowe źródło przychodów dla operatorów jednostek produkujących w skojarzeniu energię cieplną i elektryczną. 

W systemie świadectw kogeneracyjnych do tej pory funkcjonowały świadectwa: żółte (dla jendostek gazowych o mocy do 1 MW), czerwone (dla pozostałych jednostek kogeneracyjnych) i fioletowe (dla jednostek opalanych metenem pozyskiwanym z kopalni bądź biogazem). Ministerstwo Gospodarki zakłada przedłużenie ich ważności do 2021 roku. 

REKLAMA

Dodatkowo, ostatnie propozycje resortu gospodarki zakładają wprowadzenie nowego rodzaju certyfikatu – pomarańczowego, który będzie przyznawany za produkcję energii elektrycznej w jednostkach kogeneracyjnych niezależnie od ich wielkości i rodzaju. 

REKLAMA

Wartość opłaty zastępczej odpowiadającej wartości pomarańczowego certyfikatu za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę energii ma być obliczana poprzez odjęcie od stałej sumy 400 zł bieżącej ceny energii na rynku konkurencyjnym. Obecnie cena energii na TGE to około 190 zł/MWh, co oznacza, że wartość pomarańczowego certyfikatu wyniosłaby około 210 zł/MWh. 

System pomarańczowych certyfikatów ma funkcjonować do końca 2031 roku i może przyczynić się do rozwoju m.in. rynku biogazowni, na którym w ostatnim czasie brakowało pewności co do szacowanych wielkości przychodów z inwestycji – wobec zamieszania z terminem wygaśnięcia systemu świadectw kogeneracyjnych. 

Podanie przez Ministerstwo Gospodarki termimów obowiązywania systemu świadectw kogeneracyjnych oraz udostępnienie dodatkowe źródła przychodów w postaci świadectw pomarańczowych, może zachęcić wielu inwestorów do realizacji planowanych projektów. 

Bieżące ceny certyfikatów kogeneracyjnych na Towarowej Giełdzie Energii są dostępne pod poniższym linkiem: 
http://gramwzielone.pl/ceny-swiadectw-pochodzenia-na-tge

gramwzielone.pl