Premia termomodernizacyjna nie dla TBS-ów

Premia termomodernizacyjna nie dla TBS-ów
ABB

Przyjęta przez parlament nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów zakłada zwiększenie premii termomodernizacyjnej w przypadku wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Z premii nie będzie jednak można skorzystać w przypadku budynków należących do towarzystw budownictwa społecznego. Taki postulat zgłosił Senat, jednak wczoraj odrzucili go posłowie.

Poprawka zgłoszona przez Senat została odrzucona głosami m.in. posłów PiS, którzy na plenarnym posiedzeniu Sejmu argumentowali, że TBS-y mogą korzystać z innych form wsparcia, udostępnianych np. przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów została przyjęta przez Sejm pod koniec ubiegłego miesiąca, a po jej wejściu w życie stosowana dotąd premia termomodernizacyjna zostanie zwiększona z 16 proc. do 21 proc. w przypadku zastosowania w ramach prac termomodernizacyjnych odnawialnego źródła energii.

REKLAMA

Obecnie o wsparcie mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem osób fizycznych, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. W ustawie przewidziano premie remontowe dla gmin, w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć remontowych w budynkach, w których znajdują się lokale komunalne.

W przypadku, gdy budynki komunalne wpisane są do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia.

REKLAMA

Premie obejmą też bloki z wielkiej płyty. Trafią one na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych, za pomocą metalowych kotew. Premie będą przyznawane w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych. Wartość premii wyniesie 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew.

Przeprowadzenie takich robót ma zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania budynków z wielkiej płyty – zwłaszcza w sytuacji, gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia, które są dodatkowym obciążeniem dla łączników elementów płyty wielowarstwowej. Zgodnie z szacunkami, do 2029 r. wzmocnionych zostanie ok. 2 tys. bloków z wielkiej płyty. 

Obecnie premię Bank Gospodarstwa Krajowego przyznaje jeden raz. Natomiast zgodnie z uchwaloną nowelizacją, premia będzie przyznawana wraz z postępami przedsięwzięcia remontowego. Wypłata w ratach – maksymalnie czterech – ma poprawić płynność finansową beneficjenta.  

Po wczorajszym posiedzeniu Sejmu, na którym odrzucono poprawki Senatu, nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów trafi teraz do podpisu prezydenta.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.