To ma być największa farma PV na Wyspach. 500 MW i baterie

To ma być największa farma PV na Wyspach. 500 MW i baterie
Fot. Wirsol

Wywodzący się z Niemiec deweloper elektrowni fotowoltaicznych Wirsol szykuje w Wielkiej Brytanii projekt wielkiej farmy fotowoltaicznej, która po uruchomieniu powinna być największym tego typu obiektem na Wyspach i być może w całej Europie. Brytyjskie inwestycje Wirsol już teraz zakładają sprzedaż energii bez subsydiów oraz wykorzystanie magazynów energii.

Sunnica Energy, spółka utworzona przez deweloperów Wirsol i Tribus, wystąpiła o pozwolenie środowiskowe dla projektu wielkiej farmy fotowoltaicznej o mocy 500 MW, która miałaby powstać w regionie West Suffolk.

Jeśli deweloperom uda się zdobyć wszystkie wymagane pozwolenia zgodnie z przewidzianym harmonogramem, budowa całego kompleksu miałaby się rozpocząć w roku 2022 i potrwać do trzech lat.

REKLAMA

Wiadomo, że projekt przewiduje wykorzystanie stacjonarnych magazynów energii w celu stabilizowania pracy sieci i dostarczania dodatkowej elastyczności. Energia z wielkiej farmy fotowoltaicznej miałaby trafiać do oddalonej do 11 kilometrów sieci brytyjskiego operatora systemu przesyłowego National Grid.

Jak zwraca uwagę „PV Magazine”, inwestor na razie nie przesądza, jakie technologie zastosuje przy budowie i uzależnia ich wybór od technologii, które w czasie planowanego rozpoczęcia budowy ma oferować rynek. W dokumentach jest jedynie mowa o jednostkowej mocy paneli rzędu 250-400 W, a także o zastosowaniu baterii litowo-jonowych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, po uruchomieniu powinna to być największa brytyjska elektrownia fotowoltaiczna, a także jedna z największych w Europie.

Budowę wielkiego projektu PV o podobnej mocy właśnie zaczyna w Hiszpanii koncern energetyczny Iberdrola i po uruchomieniu wytwarzania będzie to z pewnością jeszcze przynajmniej przez kilka lat największa farma PV w Europie. Więcej o tej inwestycji w artykule: Rusza budowa największej elektrowni fotowoltaicznej w Europie.

Budowa wielkiej farmy PV o mocy 500 MW to nie koniec planów Wirsol na Wyspach.

Przed rokiem niemiecki deweloper informował o przejęciu dwóch brytyjskich projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 47 MW, których budowa miała ruszyć jeszcze w 2018 r. i z których energia ma być sprzedawana wyłącznie na zasadach rynkowych, bez publicznych subsydiów.

REKLAMA

W kwietniu ub.r. Wirsol informował, że jego celem jest postawienie w Wielkiej Brytanii w ciągu 12-18 miesięcy w sumie sześciu niesubsydiowanych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 150 MW. Wszystkie projekty mają uwzględniać możliwość postawienia w sąsiedztwie bateryjnych magazynów energii.

Jedna z inwestycji realizowanych w W. Brytanii przez Wirsol, projekt Cleve Hill Solar Park o mocy przynajmniej 50 MW, dla którego pod koniec 2018 r. wystąpiono do brytyjskiego ministerstwa przedsiębiorczości i energii o tzw. Development Consent Order, ma produkować – jak zapewnia Wirsol – energię charakteryzującą się jednym z najniższych kosztów wytwarzania w brytyjskiej energetyce.

Ma to być jednocześnie pierwszy projekt fotowoltaiczny na Wyspach, który otrzyma od rządu specjalny status inwestycyjny tzw. NSIP (Nationally Significant Infrastructure Project) ze względu na planowaną, wysoką moc.

Ten projekt również zakłada brak subsydiów oraz wykorzystanie magazynów energii.

Działalność niemieckiego dewelopera nie ogranicza się tylko do inwestycji w W. Brytanii. Kilka miesięcy temu Wirsol uruchomił największą w Australii farmę fotowoltaiczną z magazynem energii zrealizowanym we współpracy z Teslą.

Na zlokalizowany w stanie Victoria projekt Gannawarra składa się farma fotowoltaiczna o mocy 60 MW(DC),  a także bateryjny magazyn energii o mocy 25 MW i pojemności 50 MWh.

Jak zwraca uwagę Wirsol, zalety takiego rozwiązania mają być widoczne zwłaszcza latem, w czasie szczytowego zapotrzebowania na energię w lokalnym systemie energetycznym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.