Fitch: Inwestycje fotowoltaiczne bardziej niezawodne od wiatrowych

Fitch: Inwestycje fotowoltaiczne bardziej niezawodne od wiatrowych
NEC Energy Solutions

Agencja raitingowa Fitch opublikowała analizę, w której podaje, że wiele farm wiatrowych nie spełnia początkowo przyjętych oczekiwań inwestorów jeśli chodzi o ilość generowanej energii. Inaczej jest z fotowoltaiką.

Na podstawie zgromadzonych danych Fitch szacuje, że projekty słoneczne są bezpieczniejsze i stabilniejsze od inwestycji w farmy wiatrowe, jeśli chodzi możliwość przewidzenia ostatecznej ilości produkowanej energii.

W swojej analizie Fitch przyjrzał się 70 inwestycjom w odnawialne źródła energii. W 2/3 były to farmy wiatrowe – niemal wszystkie lądowe, głównie znajdujące się w Ameryce Południowej i Północnej.

REKLAMA

Na podstawie uzyskanych wyników Fitch zauważa, że wiele farm wiatrowych nie spełniło oczekiwań, ponieważ wstępne prognozy dotyczące generowanej przez nie energii okazały się różnić od rzeczywistych uzysków energii.

Z kolei fotowoltaika okazała się na tyle niezawodna, że deweloperzy z czasem zaczęli być w stanie budować instalacje na korzystniejszych finansowo warunkach niż było to wcześniej.

Na przykład w przypadku niektórych kalifornijskich projektów słonecznych raitingom kredytowym wcale nie zagrażają wątpliwości związane z wolumenami produkcji energii, natomiast wątpliwości bardziej dotyczą kondycji finansowej dostawców energii.

REKLAMA

Gdy deweloperzy zwracają się do banków o sfinansowanie swoich projektów, często proszeni są o podawanie prognozy produkcji energii według standardu P50, mającego pokazać, ile dana instalacja wygeneruje energii w skali roku, wziąwszy pod uwagę szereg czynników, takich jak długoterminowa prognoza pogody czy weryfikacja informacji, jak podobne instalacje działały w przeszłości.

Fitch zauważa, że na podstawie parametru P50 można stwierdzić, że wiele farm wiatrowych wytwarza mniej energii elektrycznej niż oczekiwano planując projekt, a w niektórych przypadkach rzeczywista produkcja jest znacznie niższa. Dzieje się tak pomimo ciągłych postępów w rozwoju technologii turbin wiatrowych i ulepszeń, jeśli chodzi o analizę warunków wiatrowych.

Oceniając około 70 projektów OZE na całym świecie, analitycy Fitch stwierdzili, że przez 86 proc. czasu projekty słoneczne generowały taką ilość energii, jaką prognozowano na podstawie P50, albo wytwarzały nawet więcej energii. Zaledwie przez 7 proc. czasu instalacje fotowoltaiczne wytwarzały mniej niż się spodziewano.

Joanna Kędzierska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.