Enea szykuje farmę fotowoltaiczną o mocy 10 MW

Enea szykuje farmę fotowoltaiczną o mocy 10 MW
Energa

Enea na razie nie posiada farm fotowoltaicznych, jednak jeśli deklaracje przedstawicieli koncernu z ostatnich miesięcy się zmaterializują, wówczas stanie się jednym z największych inwestorów na krajowym rynku fotowoltaiki. Przedstawiciele Enei właśnie podpisali list intencyjny dotyczący budowy dużej farmy PV.

Spółka Enea Elektrownia Połaniec podpisała list intencyjny z świętokrzyską gminą Staszów, na terenie której może powstać farma fotowoltaiczna o mocy 10 MW.

Władze gminy deklarują możliwość przeznaczenia pod budowę elektrowni fotowoltaicznych w sumie 27 hektarów.

REKLAMA

W tym samym powiecie, w sąsiedniej gminie Osiek, farmę fotowoltaiczną chce wybudować inny państwowy koncern energetyczny PGE. Elektrownia o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji szacowanej na 4,97 GWh miałaby powstać na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych Grupy Azoty Siarkopol, która ma być również odbiorca energii.

Dla Enei to już kolejna lokalizacja, w której państwowa grupa energetyczna szykuje elektrownie PV.

W październiku ubiegłego roku Enea ogłosiła plany budowy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 MW, które mają powstać w lubelskich gminach Puchaczów i Cyców – na terenach należących do wschodzącej w skład grupy Enea kopalni Bogdanka.

Instalacje miałyby powstać na terenach około 55 hektarów i powinny produkować w skali roku w sumie około 30 GWh energii elektrycznej, która zasili infrastrukturę Bogdanki.

REKLAMA

Inwestycje mają bazować na komercyjnej, wieloletniej umowie na sprzedaż energii (Corporate Power Purchase Agrement, CPPA). Dzięki zakupowi energii z PV Bogdanka ma obniżyć swoje koszty operacyjne.

Ponadto Enea chce budować wielkoobszarowe farmy fotowoltaiczne na nieruchomościach rolnych należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

W wyniku podpisanego w ubiegłym roku listu intencyjnego Enea i KOWR miały powołać spółkę celową, której zadaniem będzie rozwój przedsięwzięć z zakresu odnawialnych źródeł energii, w tym budowa wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych na nieruchomościach rolnych należących do agencji podlegającej resortowi rolnictwa.

Na razie udział OZE w miksie energetycznym Enei sięga około 8 proc. Cel grupy to zwiększenie tego udziału do 22 proc. do 2025 roku, 33 proc. w 2030 roku oraz 60 proc. do roku 2035.

W nowe źródła odnawialne i gazowe Enea ma zainwestować do tego czasu 22 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.