Saule i Columbus dostarczą energię z fotowoltaiki do Piastowa

Saule i Columbus dostarczą energię z fotowoltaiki do Piastowa
Saule Technologies

Saule Technologies oraz Columbus Energy podpisały list intencyjny z położonym w powiecie pruszkowskim Piastowem, którego efektem ma być uruchomienie produkcji energii z fotowoltaiki i sprzedaż jej na podstawie umów PPA.

To pierwszy wspólny projekt Saule Technologies i Columbus Energy po tym, jak na początku tego miesiąca obie firmy podpisały umowę, na podstawie której Columbus zainwestuje w Saule 10 mln euro, otrzymując w zamian 20 proc. udziałów firmy pracującej nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice.

Środki na inwestycje w Piastowie zostaną w całości przekazane przez Columbus Energy, a Saule Technologies ma pracować razem z przedstawicielami miasta nad koncepcjami zawartymi w strategii o nazwie „New City. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa”.

REKLAMA

W mieście pojawią się instalacje fotowoltaiczne, a także będą prowadzone działania z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami w celu popularyzacji tego typu rozwiązań. Koszt inwestycji w infrastrukturę energetyczną zostanie pokryty przez Columbus Energy. Miasto będzie dzierżawiło instalacje od spółki oraz odbierało energię pozyskiwaną z fotowoltaiki.

Koncepcja obejmuje inwestycje w centrum Piastowa. Budynki administracji publicznej mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne wykonane na bazie perowskitów.

Po ulicach miasta mają poruszać się elektryczne autobusy, w przestrzeni publicznej pojawią się także przystanki komunikacji miejskiej z tablicami ogłoszeń zasilanymi energią słoneczną oraz solarne carporty i stacje ładowania rowerów i hulajnóg elektrycznych, zaprojektowane przez Saule Technologies.

REKLAMA

– Każda gmina w Polsce potrzebuje transformacji energetycznej, jednak najczęściej infrastruktura administracji publicznej nie pozwala na zastosowanie tradycyjnych paneli krzemowych, które są ciężkie i przekroczyłyby możliwości nośne starszych budynków. Odpowiedzią na ten problem mogą być lekkie, cienkie ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów. Ich dużym atutem jest fakt, że oprócz dachów, można je instalować także na elewacjach, czyniąc budynki w pełni niezależnymi energetycznie. Co więcej ogniwa te mogą być dopasowane kolorystycznie do powierzchni, czyniąc je niemal niewidocznymi – komentuje Piotr Krych, CEO Saule Technologies.

Idea projektu zrodziła się kilkanaście miesięcy temu, gdy Piastów przystąpił do konkursu „Rozwój Lokalny” finansowanego z Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Projekt przeszedł już do drugiego etapu programu, w którym o dofinansowanie starało się początkowo 213 miast. W drugim etapie biorą udział 54 miasta, a dofinansowanie otrzyma łącznie 15 miast. Konkurs zostanie rozstrzygnięty jeszcze w tym roku.

– Zamierzamy być miastem przyjaznym środowisku, dzięki nowoczesnym panelom fotowoltaicznym zainstalowanym na obiektach należących do miasta, a także elektrycznym autobusom, solarnym stacjom ładowania rowerów czy samochodów. Chcieliśmy znaleźć partnera, który pomoże nam w tym, żeby technologia była znakiem jakości New City. Z Saule nawiązaliśmy współpracę wiosną tego roku, gdy dostrzegłem informację na temat carportu oferowanego przez spółkę. Postanowiliśmy sprowadzić taki carport do Piastowa i skontaktowaliśmy się z Saule. Gdy na prośbę przedstawicieli firmy zademonstrowaliśmy projekt, którego carport miałby być częścią, Saule Technologies zaoferowało swoją pomoc przy rozwijaniu koncepcji New City – komentuje Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa.

Saule Technologies i Columbus Energy zapewniają, że umowa z Piastowem jest projektem referencyjnym i że w przyszłym roku obie spółki zamierzają zrealizować łącznie 50 projektów PPA z miastami i gminami w całej Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.