Największy producent ropy zbuduje elektrownie fotowoltaiczne. Na początek 300 MW

Największy producent ropy zbuduje elektrownie fotowoltaiczne. Na początek 300 MW
Solon press

{więcej}Saudi Arabian Oil Company (Aramco), największy na świecie producent i eksporter ropy, zamierza zmniejszyć swoją zależność od paliw kopalnych dzięki inwestycjom w fotowoltaikę. 

O zamiarach inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne poinformował CEO Aramco Khalid Al-Falih. Aramco to największy producent ropy. Pod względem dziennej produkcji zaspokaja ponad 10% światowego zapotrzebowania na ten surowiec.

W 2012 roku Saudyjczycy poinformowali, że do 2032 r. w sektorze fotowoltaicznym zainwestują 109 mld dolarów, a potencjał PV w Arabii Saudyjskiej wzrośnie do 25 GW (dodatkowo 16 GW w elektrowniach słonecznych typu CSP). Po zrealizowaniu tych planów udział energii słonecznej w miksie energetycznym Arabii Saudyjskiej miałby wzrosnąć do roku 2032 do 25%. 

REKLAMA

Póki co w Arabii Saudyjskiej nie zraelizowano jednak większych inwestycji w tym zakresie. Rozwój saudyjskiego sektora PV ma przyspieszyć właśnie po wejściu na rynek fotowoltaiczny Aramco. 

REKLAMA

CEO Aramco informując o planach inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne dodał, że jego firma będzie planować rozwój PV ostrożnie, „aby nie rozwijać potencjału PV zbyt szybko jak w Niemczech czy Hiszpanii”. 

Początkowo Aramco chce zbudować w sumie ok. 300 MW instalacji fotowoltaicznych, które miałyby powstać w słabiej zelektryfikowanych regionach Arabii Saudyjskiej, obniżając w ten sposób ilość energii wytwarzanej za pomocą generatorów diesela. 

W tym roku Saudyjczycy mają zorganizować pierwszą aukcję dla projektów PV, w której do podziału będzie ok. 700-1000 MW mocy. Czytaj więcej na ten temat w artykule: Arabia Saudyjska ogłosi aukcje na 1 GW fotowoltaiki.

gramwzielone.pl