Jak bardzo spadną ceny paneli słonecznych?

Jak bardzo spadną ceny paneli słonecznych?
Clearly Ambiguous, flickr cc-by-2.0

Ceny paneli fotowoltaicznych spadają od wielu lat systematycznie, jednak w opinii wielu ekspertów spadki te mogą mieć granice, do których cenom paneli PV coraz bliżej. {więcej}

W przypadku cen paneli solarnych – zarówno cienkowarstwowych jak i krystalicznych – na początku 2012 roku mówimy już o poziomie 0,6-0,7 €/W, podczas gdy zaledwie kilka lat temu było to kilkakrotnie więcej, a niewykluczone, że któryś z chińskich producentów podpisuje już umowy na sprzedaż paneli w cenie poniżej 0,6 €/W.

Czy w tym roku ceny paneli PV mogą zejść do poziomu 0,5 €/W?Niewykluczone, że tak. Spadki cen paneli mają jednak granice, których nawet chińscy producenci nie będą w stanie przekroczyć.

REKLAMA

O barierach możemy mówić zwłaszcza w przypadku paneli cienkowarstwowych, do których produkcji wykorzystuje się cenne i rzadkie surówce, w przypadku których wzrost popytu i ceny, mógłby odwrócić spadkowy trend cen paneli produkowanych w technologiach CIGS czy CdTe.

O wiele lepiej wygląda natomiast sytuacja z panelami mono- czy polikrystalicznymi. Tutaj aż takim problemem nie jest surowiec wykorzystywany do ich produkcji. Krzemu mamy bowiem pod dostatkiem, chodziaż kilka lat temu wzrost jego ceny na światowych giełdach towarowych przełożył się także na chwilowy wzrost cen paneli PV.

REKLAMA

Problem w tym, że technologie stosowane przy produkcji paneli, polegające na wykrajaniu cienkich płytek krzemowych, są dosyć nieefektywne i marnuje się w ten sposób wiele zamienianego w pył krzemu.

Dlatego obecnie jednym z podstawowych kierunków w badaniach nad rozwojem technologii fotowoltaicznych jest próba znalezienia efektywniejszych sposobów na produkcję ogniw przy oszczędniejszym zużyciu krzemu.

Wśród pomysłów amerykańskich firm jest produkcja płytek krzemowych m.in. z wykorzystaniem procesów chemicznych czy fizyki. Jedna z kalifornijskich firm, dzięki finansowemu wsparciu rządu USA, opracowała ostatnio technologię, dzięki której można produkować ultracienkie płytki o grubości 20 mikronów, podczas gdy powszechnie stosowane przez producentów paneli technologie pozwalają na produkcję płytek o grubości 150-200 mikronów.

Zdaniem przedstawiciela firmy Twin Creeks Technology, która opracowała nowy sposób produkcji płytek, z kosztem produkcji paneli można zejść do poziomu 0,4$/W – gdzie po 50% to koszty krzemu i produkcji paneli. Co więcej, dzięki nowej technologii można znacząco ograniczyć zużycie energii potrzebne do wytworzenia paneli. Obecnie wyprodukowanie przez panel fotowoltaiczny ilość energii odpowiadającej energii zużytej w procesie jego produkcji zajmuje około 2 lat. Zdaniem firmy z Kalifornii czas ten można już skrócić do 25 dni.

To, a także inne rozwiązania dają nadzieję, że już wkrótce na dalsze spadki cen paneli PV wpływu nie będzie miała tylko konkurencja z Chin i obcinanie marż producentów. Pamiętajmy także, iż fotowoltaika to technologia stosunkowo nowa, a pieniądze na badania i dynamiczny rozwój producentów to zaledwie kwestia kilku ostatnich lat. Ponadto, nadzieja na przełom w kosztach fotowoltaiki jest coraz większa zważywszy na fakt, że celem producentów z Chin coraz częściej nie jest już tylko niska cena, ale także wysoka jakość i innowacyjna technologia.

pp, gramwzielone.pl