Największy producent modułów PV w Niemczech redukuje produkcję

Największy producent modułów PV w Niemczech redukuje produkcję
foto: SolarWorld press

{więcej}Jeden z ostatnich producentów paneli fotowoltaicznych w Niemczech, którzy zdołali utrzymać się na rynku, zmniejszy czas pracy części swojej załogi. 

Solarworld to w tej chwili największy producent paneli fotowoltaicznych w Niemczech i jeden z ostatnich producentów za naszą zachodnią granicą, którzy zdołali utrzymać się na rynku w obliczu rosnącej konkurencji ze strony producentów z Chin oferujących tańsze i coraz lepsze jakościowo panele PV. 

Wobec trudnej sytuacji na europejskim rynku PV – determinowanej m.in. obniżeniem popytu wynikającym choćby z redukcji poziomu dopłat do produkcji energii słonecznej w systemach fotowoltaicznych w Niemczech, a także rosnącą nadpodażą paneli – Solarworld poinformował właśnie, że ograniczy produkcję w swoich zakładach w saksońskim Freibergu, a 350 osób z załogi liczącej w sumie 1,3 tys. pracowników będzie pracować 30% czasu krócej. 

REKLAMA
REKLAMA

Solarworld tłumaczy, że ograniczenie produkcji wynika z zimowego zastoju na rynku fotowoltaicznym, a pracownicy, których dotkną redukcje, będą pracować ponownie na pełen etat począwszy od maja br. 

W 2011 roku Solarworld zwolnił 100 pracowników w USA i 220 w samych Niemczech. Szef Solarworld Franck Asbeck określił kilka miesięcy temu rok 2012  jako „bardzo negatywny” dla swojej firmy. W III kwartale 2012 niemiecki producent zanotował stratę w wysokości 68,7 mln euro – w porównaniu do straty na poziomie 11 mln euro w analogicznym okresie roku 2011. 

Solarworld to lider koalicji producentów paneli fotowoltaicznych, którzy domagają się wprowadzenia ceł antydumpingowych na import chińskich paneli. Dochodzenie antydumpingowe zainicjowane w USA przez amerykański oddział Solarworld przyniosło zamierzony skutek i rząd federalny wprowadził w ubiegłym roku cła antydumpingowe na import chińskich paneli. Podobne dochodzenie – również na wniosek złożony z inicjatywy Solarworld – prowadzi obecnie Komisja Europejska. 
gramwzielone.pl