Hiszpania: budowa farm PV mimo wstrzymania systemu dopłat

Hiszpania: budowa farm PV mimo wstrzymania systemu dopłat
Conergy press

{więcej}W Hiszpanii planuje się budowę dużych farm fotowoltaicznych, mimo że rząd w Madrycie na początku ubiegłego roku wstrzymał program dopłat do produkcji energii w systemach fotowoltaicznych.

Mimo, że nowe farmy fotowoltaiczne w Hiszpanii nie zostaną objęte dopłatami w ramach hiszpańskiego systemu taryf gwarantowanych (feed-in tariffs), kilku inwestorów planuje tam budowę dużych naziemnych instalacji PV. Mają one powstać m.in. w regionie Murcii, Extramadury i w Andaluzii. 

REKLAMA

Zawieszenie systemu feed-in tariffs oznacza, że po wybudowaniu nowych systemów fotowoltaicznych, ich operatorzy będą sprzedawać produkowaną w nich energię wyłącznie po cenach rynkowych – bez dodatkowych bonusów za produkcję zielonej energii. 

REKLAMA

Budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej, która nie będzie korzystać z systemu dopłat, zapowiedział hiszpański deweloper Tentusol SL. Inwestor zamierza wybudować w pobliżu andaluzyjskiego miasta Tebujena ogromną farmę fotowoltaiczną o mocy 250 MW na terenie o powierzchni 800 hektarów. Projekt będzie realizowany w pięciu etapach, każdy po 50 MW. Budowa pierwszego etapu farmy PV ma się zakończyć w połowie 2015 roku, a ostatniego – w roku 2017. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 276 mln euro. 
gramwzielone.pl