Izraelczycy budują największą farmę wiatrową w Polsce

Izraelczycy budują największą farmę wiatrową w Polsce
General Electric

Największa farma wiatrowa w Polsce powstaje w województwie pomorskim. Izraelski inwestor zabezpieczył dla niej gwarancje sprzedaży energii w ostatniej aukcji. Moc tej farmy wiatrowej będzie większa aż o 100 MW od dotychczasowej, największej farmy wiatrowej w kraju.

Należąca do funduszu Mashav, w którym wiekszościowymi udziałowcami są fundusze Israel Infrastructure Fund oraz Helios Energy Investment, spółka celowa Potęgowo Mashav Sp. z o.o. rozpoczęła budowę największej w kraju farmy wiatrowej o docelowej mocy 219,5 MW.

Elektrownie wiatrowe wschodzące w skład farmy wiatrowej Potęgowo zostaną rozlokowane w dwóch grupach – w powiecie słupskim (woj. pomorskie) i powiecie sławieńskim (woj. zachodniopomorskie) w minimalnej odległości 9 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego.  

REKLAMA

Na farmę wiatrową Potęgowo złoży się 81 turbin General Electric o mocach 2,5 MW oraz 2,75 MW, o średnicy wirnika odpowiednio 103 metry oraz 120 metrów.

Wiadomo, że kredyt w wysokości 209 mln zł na budowę farmy wiatrowej Potęgowo przyznał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Reuters podaje, że całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,25 mld zł, co w przeliczeniu na zainstalowaną moc da kwotę rzędu 5,68 mln zł/MW.

Rozpoczęcie budowy ogromnej farmy wiatrowej to efekt wygranej w aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w listopadzie 2018 r.

Izraelski deweloper zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii po zaoferowanej w aukcji cenie, mającej podlegać corocznej indeksacji o inflację, na okres 15 lat.

To nie pierwszy projekt realizowany przez izraelski fundusz na polskim rynku wiatrowym. Mashav obecnie posiada w naszym kraju farmy wiatrowe o łącznej mocy 20 MW, a ponadto ma na koncie sprzedaż dwóch projektów na 55 MW.

Za kompleksowe doradztwo środowiskowe na etapie budowy i następnie na etapie eksploatacji farmy wiatrowej Potęgowo odpowiada firma Ambiens Sp. z o.o. Do zadań Ambiens należało m.in. prezentowanie projektu oraz oceny oddziaływania na środowisko i społeczeństwo podczas spotkań z EBOiR. Ponadto spółka zajmie się nadzorem przyrodniczym, monitoringiem ptaków i nietoperzy wraz z automatyczną rejestracją na wysokości rotora, a także będzie odpowiadać za prowadzenie pomiarów hałasu.

Największe farmy wiatrowe w Polsce

Obecnie pierwsza „piątka” jeśli chodzi o największe farmy wiatrowe w Polsce przedstawia się następująco.

REKLAMA

Największa jest postawiona jeszcze w 2006 r. w województwie wielkopolskim farma wiatrowa Margonin o mocy 120 MW. Za tą inwestycją, na którą składa się 60 elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 2 MW, stoi polski oddział portugalskiego koncernu EDPR.

Druga pod względem zainstalowanej mocy jest farma wiatrowa Banie-Kozielice o mocy 106 MW. Za inwestycją zrealizowaną w woj. pomorskim stoi wywodzący się z Izraela inwestor Energix Renewable Energies Ltd. 

Trzecią największą w kraju farmą wiatrową jest należący do Taurona projekt Marszewo. Farma wiatrowa powstała w 2015 roku i jest zlokalizowana w woj. zachodniopomorskim, w gminie Postomino. Na projekt składa się 50 turbin Vestasa o łącznej mocy 100 MW mających produkować w skali roku 220 GWh energii elektrycznej.

Czwarta pod względem wielkości jest uruchomiona w 2015 roku przez Polską Grupę Energetyczną w woj. pomorskim farma Wiatrowa Lotnisko o mocy 94,5 MW. Składa się na nią 30 turbin Alstom ECO 110, każda o mocy nominalnej 3,15 MW. Produkcja brutto energii elektrycznej ma sięgać 195 GWh rocznie.

Piąta pod względem wielkości jest zlokalizowana w woj. zachodniopomorskim farma wiatrowa Karścino o mocy 90 MW. Na projekt należący do spółki Energa Wytwarzanie składa się 60 turbin Fuhrländer FL MD77 o jednostkowej mocy 1,5 MW. Ta farma wiatrowa została wybudowana w roku 2009 jeszcze przez poprzedniego właściciela – hiszpańską Iberdrolę.

Wszystkie pięć wymienionych farm wiatrowych zostało zrealizowanych w systemie zielonych certyfikatów – wygaszonym dla nowych inwestycji w 2016 r.

Właścicielom tych farm wiatrowych przysługują zielone certyfikaty, których sprzedaż stanowi dodatkowe źródło przychodów, oprócz sprzedaży energii. Certyfikaty będą wydawane w okresie do 15 lat, licząc od momentu wejścia do tego systemu rozliczeń.

W aktualnym systemie wsparcia dla większych inwestycji w odnawialne źródła energii, a więc w systemie aukcyjnym, powstaje obecnie w woj. pomorskim farma wiatrowa Jasne o docelowej mocy 132 MW.

Oferta na sprzedaż energii z farmy wiatrowej Jasna została zgłoszona do listopadowej aukcji jeszcze przez dewelopera PNE, który następnie sprzedał projekt firmie Stadtwerke München.

Uruchomienie tej farmy wiatrowej ma nastąpić do końca przyszłego roku. Złoży się na nią 39 turbin Vestas V126 w wariantach 3,3 MW oraz 3,45 MW, posadowionych na wieżach wysokich na 117 lub 137 metrów, mających produkować w skali roku 420 GWh energii elektrycznej.

Dzięki ostatniej aukcji ogromną farmę wiatrową w województwie zachodniopomorskim postawi ponadto Polska Grupa Energetyczna. W ramach inwestycji o nazwie „Klaster” do połowy 2020 roku powstaną 33 wiatraki Vestasa o mocy 2 MW i 10 wiatraków o mocy 2,2 MW. Instalacje staną na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice w odległości od 3 do 13 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o