REKLAMA
 
REKLAMA

Rozpoczęła się budowa fabryki wież wiatrowych w Gdańsku

Rozpoczęła się budowa fabryki wież wiatrowych w Gdańsku
fot. Agencja Rozwoju Przemysłu

W Gdańsku rozpoczęła się budowa fabryki wież dla morskich turbin wiatrowych. Wartość szacowanej inwestycji opiewa na ponad 150 mln euro. Uruchomienie produkcji zaplanowano na 2025 r. 

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i hiszpańska spółka GRI Renewable Industries rozpoczynają budowę fabryki wież wiatrowych. Przedsięwzięcie realizuje specjalnie powołana spółka Baltic Towers. Zakład powstanie w sąsiedztwie Stoczni Gdańskiej.

Ceremonia wbicia pierwszej łopaty, inaugurująca budowę, zgromadziła przedstawicieli sektora energetyki wiatrowej oraz władz lokalnych i krajowych. Wśród nich byli m.in. Jon Riberas, właściciel spółki GRI Renewable Industries, i Ramiro Fernández Bachiller, ambasador Hiszpanii w Polsce. To wydarzenie stanowi początek budowy zakładu, który już w drugim kwartale 2025 r. ma stać się istotnym elementem w łańcuchu dostaw energetyki wiatrowej w Europie.

REKLAMA

150 wież rocznie

W ramach nowej inwestycji powstanie hala do produkcji wież dla największych planowanych morskich turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW. Nowoczesny zakład produkcyjny zgodny z założeniami idei Przemysłu 4.0 będzie ma spełniać najwyższe standardy techniczne, jakościowe i środowiskowe wymagane na rynku morskiej energetyki wiatrowej. Moc produkcyjna zakładu pozwoli na realizację ponad 150 wież rocznie. W fabryce znajdzie zatrudnienie 500 osób.

Agencja Rozwoju Przemysłu podkreśla, że nowa inwestycja wpisuje się w koncepcję local content, czyli zwiększania udziału polskich firm w łańcuchu dostaw dla polskich morskich farm wiatrowych, która jest istotnym elementem transformacji polskiej gospodarki. ARP zaznacza, że efekty tej inwestycji będą widoczne i odczuwalne na poziomie regionalnym, wspierając rozwój lokalnej gospodarki.

REKLAMA

Agencja Rozwoju Przemysłu od lat dba o odbudowę przemysłowego potencjału polskiej gospodarki. Z kolei nowa strategia ARP to więcej inwestycji w transformację energetyczną. Jestem przekonany, że budowa fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku to wiatr w żagle dla całej polskiej gospodarki. To projekt, który łączy interesy gospodarcze i te dotyczące strategicznego bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy – mówi Cezariusz Lesisz, prezes zarządu ARP.

Potencjał morskiej energetyki wiatrowej

ARP podkreśla, że morska energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki, co wynika z europejskiej polityki energetycznej, wdrażanych w naszym kraju procesów transformacji energetycznej, jak i przyjętej ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Wszystkie działania mające na celu znaczące zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w wytwarzaniu energii nie tylko wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, lecz także przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i Europie – czytamy w komunikacie ARP.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA