PGE uruchamia magazyn energii z bateriami od Tesli

PGE uruchamia magazyn energii z bateriami od Tesli
PGE

Polska Grupa Energetyczna uruchomiła w Rzepedzi na Podkarpaciu pierwszy w Polsce magazyn energii elektrycznej z wykorzystaniem modułów Powerpack od Tesli. W planach PGE jest teraz m.in. budowa największego w Europie bateryjnego magazynu o pojemności mającej przekraczać 800 MWh. 

Kontenerowy, stacjonarny magazyn energii o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh powstał w ramach projektu usług sieciowych mających poprawić jakość i niezawodność dostaw energii elektrycznej, realizowanego przez PGE Polską Grupę Energetyczną wspólnie z PGE Dystrybucja.

W komentarzu na temat tej inwestycji PGE podkreśla, że wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii elektrycznej spowoduje zwiększone zapotrzebowanie na technologię magazynowania energii.

REKLAMA

Podczas gdy, powstałe dotychczas w Polsce magazyny energii były projektowane i wykonywane głównie w celach badawczych, to budowa magazynu w Rzepedzi to pierwsza inwestycja będąca odpowiedzią na konkretne potrzeby odbiorców PGE, związane z poprawą jakości energii oraz zapewnieniem zasilania rezerwowego na wypadek awarii lub prac planowych czytamy w komunikacie spółki.

– Modułowy magazyn energii w podkarpackiej Rzepedzi to pierwsza inwestycja w Europie Środkowej i Wschodniej, wykorzystująca rozwiązania modułowe Tesla w lokalnej sieci elektroenergetycznej. Zastosowane rozwiązanie zapewni elastyczną pracę systemu elektroenergetycznego i zwiększy  możliwości przyłączania źródeł odnawialnych – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Zgodnie z nową strategią, do 2030 roku PGE planuje budowę nowych magazynów energii o mocy co najmniej 800 MW. Inwestycja w Rzepedzi jest pierwszym krokiem w realizacji tego celu, a kolejne projekty mają być już w fazie planowania.

Jeszcze w tym roku PGE ma złożyć wniosek o określenie technicznych warunków przyłączenia do sieci magazynu energii elektrycznej  w Żarnowcu o mocy 205 MW i pojemności 820 MWh. W styczniu ten projekt weźmie udział w certyfikacji ogólnej do rynku mocy.

– Dużym wyzwaniem dla projektów magazynowania energii jest rentowność oraz źródła finansowania. Dlatego duże nadzieje pokładamy w zmianach w obszarze regulacji, które mogą być zachętą inwestycyjną dla projektów magazynowania energii i jednocześnie pozwolą na lepsze wykorzystanie funduszy unijnych w transformacji energetycznej – ocenia Wojciech Dąbrowski.

REKLAMA

– Powodem do satysfakcji jest to, że rozpoczynamy realizację programu magazynowania energii w oparciu o technologię  o światowej renomie, która zastosowana w naszej inwestycji przyniesie wymierne oszczędności dla segmentu dystrybucji PGE i  stanowi tańszą i szybszą w realizacji alternatywę dla rozbudowy sieci elektroenergetycznej – dodaje prezes PGE.

Wykonawcą projektu modułowego magazynu energii w Rzepedzi jest firma Griffin Group Energy.

– Przystępując do przetargu na budowę magazynu energii pod konkretne zapotrzebowanie PGE, wybieraliśmy technologię, która najefektywniej zrealizuje założone zadaniaSzukaliśmy sprawdzonego i rzetelnego partnera z doskonałymi referencjami oraz posiadającego masowe, biznesowe wdrożenia magazynów energii. Szczegółowa analiza rynku wskazała nam markę o światowej renomie, czyli firmę Tesla. Technologia zastosowana w Powerpack Tesla o pojemności 4 MWh najlepiej odpowiadała inwestycji i spełniała założone przez nas warunki oraz standardy – komentuje Dariusz Wawrzynów, wiceprezes zarządu Griffin Group Energy. 


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.