Kolejny duży bateryjny magazyn energii na Wyspach

Kolejny duży bateryjny magazyn energii na Wyspach
Elektrociepłownia Blackburn Meadows k. Sheffield. Fot. BDP

Brytyjski oddział niemieckiego koncernu energetycznego E.ON stoi za projektem ogromnego magazynu energii, który jest uruchamiany przy jednej z elektrociepłowni E.ON w pobliżu Sheffield. W trakcie realizacji są kolejne, jeszcze większe instalacje tego typu, których uruchomienie zwiększy bezpieczeństwo i elastyczność brytyjskiego systemu energetycznego. 

Bateryjny magazyn energii powstał w pobliżu należącej do E.ON instalacji kogeneracyjnej na biomasę Blackburn Meadows położonej w pobliżu miasta Sheffield, w hrabstwie South Yorkshire. Budowa tej elektrociepłowni, sfinalizowana w roku 2014, pochłonęła 120 mln funtów, a jej moc sięga 30 MW.

Baterie litowo-jonowe zostały umieszczone w czterech kontenerach. Ich łączna moc wynosi 10 MW, E.ON nie podaje pojemności.

REKLAMA

Ta inwestycja to efekt kontraktu zawartego z brytyjskim operatorem systemu przesyłowego National Grid, który poprzez uruchamianie kolejnych magazynów energii chce zwiększyć elastyczność i bezpieczeństwo brytyjskiego systemu energetycznego.

Magazyn energii należący do E.ON ma łagodzić fluktuacje podaży i popytu energii w systemie energetycznym, reagując na nie w czasie zaledwie jednej sekundy i w ten sposób utrzymując odpowiednią częstotliwość sieci dystrybucyjnej.

W trakcie budowy są jeszcze większe instalacje tego typu. Należąca do koncernu British Gas firma Centrica buduje magazyn energii o mocy 49 MW na terenie byłej elektrowni w w Barrow-in-Furness w Cumbrii. Podobnej wielkości magazyn powstaje również na terenie elektrowni gazowej West Burton w Nottinghamshire. Ta inwestycja jest realizowana przez brytyjski oddział francuskiego koncernu energetycznego EDF.

W aukcji dedykowanej magazynom energii, której beneficjentem jest m.in. E.ON, brytyjski operator National Grid przyznał kontrakty warte 65,9 mln funtów, z czego niemiecki koncern zdobył kontrakt na 3,89 mln funtów.

National Grid zakłada, że uruchomione dzięki tej aukcji magazyny energii przyczynią się do wygenerowania w ciągu najbliższych czterech lat oszczędności dla brytyjskiego systemu energetycznego o wartości 200 mln funtów.

REKLAMA

Uruchamianie takich inwestycji pozwoli zwiększyć możliwości produkcji energii z odnawialnych źródeł energii, które w okresie od kwietnia do czerwca br. odpowiadały za niemal 30 proc. brytyjskiego miksu energii elektrycznej.

Magazyny energii będą mogły przyjąć nadwyżki energii produkowanej w okresach wyjątkowo dobrych warunków wiatrowych czy słonecznych, w czasie niższego popytu na energię, czyli np. w weekendy czy święta.

Na rozwój technologii bateryjnych magazynów energii mocno stawia brytyjski rząd. Na początku tego miesiąca Londyn ogłosił przyznanie wartych 65 mln funtów grantów dla konsorcjum brytyjskich uczelni (m.in. Cambridge, Oxford, Imperial Collage London) działających w ramach Faraday Battery Institute. Na rozwój brytyjskich technologii magazynowania energii rząd Theresy May ma przeznaczyć w ciągu 4 lat w sumie 246 mln funtów.

Ogłoszenie w lipcu br. rządowego programu wsparcia badań nad technologią magazynowania energii zbiegło się z publikacją rekomendacji brytyjskiego regulatora energetycznego Ofgem, który magazynowanie wymienia – obok zdolności do redukcji popytu na energię – jako kluczowe elementy przyszłego brytyjskiego systemu elektroenergetycznego.

Ofgem wyliczył, że wykorzystanie technologii umożliwiających ograniczenie szczytowego zapotrzebowania na energię przełoży się na oszczędności na rachunkach odbiorców energii sięgające nawet 40 mld funtów w perspektywie roku 2050.

Magazyn energii w Blackburn Meadows to kolejna instalacja tego typu, którą uruchamia w 2017 roku E.ON.

Niemiecki koncern uruchomił w tym roku m.in. magazyn energii o pojemności 10 MW, który gromadzi energię z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2 MW działającej w Tuscon w Arizonie. Instalacja wspomaga pracę sieci należącej do lokalnego operatora Tucson Electric Power.

Ponadto E.ON rozpoczął realizację projektu o nazwie Texas Waves, w ramach którego zbuduje w Teksasie dwa bateryjne magazyny energii w technologii litowo-jonowej o łącznej mocy 20 MW i pojemności 5 MWh. Instalacje powstaną przy farmach wiatrowych Pyron oraz Inadale w zachodnim Teksasie. 

red. gramwzielone.pl