REKLAMA
 
REKLAMA

21 krajów Unii Europejskiej obniżyło emisje gazów cieplarnianych

21 krajów Unii Europejskiej obniżyło emisje gazów cieplarnianych
fot. Marcin Jozwiak/Unsplash

Według najnowszych danych Eurostatu w pierwszym kwartale br. udało się w gospodarce Unii Europejskiej obniżyć emisje gazów cieplarnianych. Niższe wartości zanotowało 21 krajów UE, w sześciu natomiast emisje wzrosły, w tym w Irlandii niemal o 10 proc.

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) przedstawił dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych według działalności gospodarczej za pierwszy kwartał 2023 roku. Jak informuje urząd, kwartalne szacunki emisji są uzupełnieniem danych społeczno-gospodarczych, np. dotyczących PKB.

W całej Unii Europejskiej w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku emisje gazów cieplarnianych były niższe o 2,9 proc. względem analogicznego okresu rok wcześniej (r/r) – wyniosły 941 mln ton ekwiwalentu CO2. Jednocześnie nastąpił wzrost produktu krajowego brutto (PKB) Unii Europejskiej o 1,2 proc. r/r.

REKLAMA

Najwięcej emitują gospodarstwa domowe

W pierwszym kwartale br. za większość emisji gazów cieplarnianych odpowiadały w kolejności następujące sektory:

  • gospodarstwa domowe (24 proc.),
  • przetwórstwo przemysłowe (20 proc.),
  • dostawy energii elektrycznej i gazu (19 proc.),
  • rolnictwo (13 proc.),
  • transport i gospodarka magazynowa (10 proc.).

 

Emisje gazów cieplarnianych w sektorach gospodarki UE oraz PKB w zestawieniu kwartalnym od 2020 roku - wykres
Emisje gazów cieplarnianych w sektorach gospodarki UE oraz PKB w zestawieniu kwartalnym od 2020 roku (w mln ton ekwiwalentu CO2). Źródło: Eurostat

Według danych Eurostatu w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku emisje zmniejszyły się w pięciu z dziewięciu sektorów gospodarki. Największy spadek odnotowano w segmencie „dostawy energii elektrycznej i gazu” (-12,3 proc.). Największy wzrost natomiast nastąpił w sektorze „transport i gospodarka magazynowa” (+7,2 proc.).

REKLAMA

Spadek w większości krajów UE

Emisje gazów cieplarnianych w UE w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku obniżyły się r/r w 21 krajach. Największy spadek odnotowany został w Bułgarii (-15,2 proc.), Estonii (-14,7 proc.) i Słowenii (-9,6 proc.).

Z kolei w sześciu krajach UE nastąpił wzrost emisji. Są to: Irlandia (wzrost o 9,1 proc.), Łotwa (+7,5 proc.), Słowacja (+1,9 proc.), Dania (+1,7 proc.) Szwecja (+1,6 proc.) i Finlandia (0,3 proc.). Jednocześnie kraje te odnotowały wzrost PKB.

 

Wskaźniki wzrostu emisji gazów cieplarnianych i PKB w gospodarce UE w I kwartale 2023 - wykres
Wskaźniki wzrostu emisji gazów cieplarnianych i PKB w gospodarce UE w I kwartale 2023 (różnica proc. względem I kwartału 2022). Źródło: Eurostat

Eurostat zaznacza, że spośród 21 krajów UE, które zmniejszyły swoje emisje, tylko sześć zmniejszyło też PKB – wśród nich znalazła się Polska. Oprócz naszego kraju do grona tego należą: Czechy, Estonia, Litwa, Luksemburg i Węgry. Oznacza to, że aż 15 krajom UE (Portugalii, Chorwacji, Belgii, Malcie, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemcom, Austrii, Rumunii, Włochom, Cyprowi, Grecji, Słowenii i Bułgarii) udało się zmniejszyć emisje przy jednoczesnym wzroście PKB.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA