REKLAMA
 
REKLAMA

Drugie życie platyny ze starych stosów ogniw paliwowych

Drugie życie platyny ze starych stosów ogniw paliwowych
Fot. Bosch

Bosch podda recyklingowi stosy ogniw paliwowych po upływie okresu ich użytkowania. Prawie cała zawarta w nich platyna może zostać odzyskana i wykorzystana w nowych ogniwach paliwowych niemieckiej firmy.

Bosch produkuje seryjnie moduł zasilania oparty na ogniwach paliwowych, które zawierają metale z grupy platynowców (PGM). Prawie całą platynę zawartą w ogniwach paliwowych (co najmniej 95 proc.) można odzyskać. Naukowcy z firmy Bosch opracowali rozwiązania, które pozwolą robić to w sposób bardziej przyjazny dla środowiska niż dotychczasowe metody. Firma zgłosiła ponad 20 patentów.

Do 2030 r. Bosch planuje ograniczyć emisję CO2 o 15 proc. w łańcuchu wartości wyższego i niższego szczebla (tzw. zakres 3). Recykling ogniw paliwowych pozwoli zmniejszyć emisję CO2 spowodowaną wydobyciem platyny o ponad 95 proc., dlatego Bosch zamierza odkupić stosy po upływie ich okresu użytkowania.

REKLAMA

Dzięki recyklingowi możemy sprawić, że stosy ogniw paliwowych będą bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, a jednocześnie zmniejszymy emisję dwutlenku węgla związaną z wydobyciem platyny – powiedział Thomas Pauer, prezes sektora biznesowego Bosch Powertrain Solutions. – Już teraz przygotowujemy się do odzyskiwania rzadkich surowców, takich jak platyna. Nasze prognozy pokazują, że najpóźniej do 2030 r. znaczna liczba ogniw paliwowych będzie musiała zostać poddana recyklingowi – dodał Pauer.

Bosch odkupi stosy od Hylane

Bosch podpisał umowę z kolońskim start-upem Hylane, dostawcą rozwiązań mobilnych, na mocy której będzie mógł odkupić stosy ogniw paliwowych po upływie okresu ich użytkowania. Część wodorowych ciężarówek, które dzierżawi start-up, jest bowiem wyposażona w moduły zasilania ogniwami paliwowymi Bosch.

REKLAMA

Podpisanie umowy z Hylane Bosch zapewni firmie Bosch możliwość odkupu stosów. Recyklingowi podda je firma zewnętrzna, a odzyskaną platynę Bosch wykorzysta do produkcji nowych stosów.

Platyna poszukiwana

Platyna jest pożądanym surowcem w wielu dziedzinach. W motoryzacji stosuje się ją nie tylko w ogniwach paliwowych. Wykorzystywana jest także w silnikach spalinowych w układach oczyszczania spalin i sondach lambda. Według badania przeprowadzonego w 2021 r. przez Niemiecką Agencję ds. Surowców Naturalnych światowy popyt na platynę może wzrosnąć do 2040 r. o około 20 proc. w porównaniu do poziomu produkcji z 2018 r. W przypadku stosów ogniw paliwowych w zastosowaniach mobilnych samo użycie platyny stanowi ponad 80 proc. śladu węglowego stosu.

Gospodarka obiegu zamkniętego według Bosch

Bosch angażuje się także w recykling akumulatorów. Jak podaje firma, jako pierwsza w Europie uruchomi w pełni zautomatyzowany system do rozładowywania i demontażu modułów akumulatorowych, wykorzystujący technologię przemysłową Bosch. Powstaje on w niemieckim Magdeburgu na terenie Battery Lifecycle Company, spółki zależnej Remondis.

W ramach programu Bosch eXchange dział Automotive Aftermarket firmy zajmuje się regeneracją rozruszników i alternatów. To korzystna alternatywa dla warsztatów, które poszukują wysokiej jakości komponentów zgodnych z aktualną wartością pojazdu. Materiały pochodzące z recyklingu Bosch wykorzystuje także w opakowaniach i obudowach produktów AGD i elektronarzędzi.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA