Brak zainteresowania pierwszymi tegorocznymi aukcjami dla OZE

Brak zainteresowania pierwszymi tegorocznymi aukcjami dla OZE
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Pod koniec ubiegłego tygodnia Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził pierwsze w tym roku aukcje dla odnawialnych źródeł energii, adresowane wyłącznie do operatorów już istniejących instalacji. Teraz URE ogłosił ich rezultat, ale nie znajdziemy w nich zwycięskich ofert. Tymczasem inwestorzy mogli sprzedać w tych aukcjach energię za ponad 15,7 mld zł.

W ubiegłym tygodniu Urząd Regulacji Energetyk przeprowadził pierwsze trzy aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z istniejących odnawialnych źródeł energii. Jeszcze w tym miesiącu URE przeprowadzi kolejne aukcje „migracyjne”, a w przyszłym miesiącu odbędą się pierwsze aukcje dla nowych instalacji, w przypadku których wytwarzanie energii rozpocznie się już po przeprowadzonej aukcji.

Póki co URE podał wyniki pierwszych trzech aukcji, które przeprowadzono w dniach 17, 18 i 19 października. Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Agnieszka Głośniewska, rzecznik URE, aukcje technicznie przebiegły bez zarzutu.

REKLAMA

W pierwszej aukcji z 17 października, oznaczonej jako AZ/1/2018, mogli wziąć udział wyłącznie wytwórcy energii elektrycznej w istniejących instalacjach odnawialnego źródła energii o mocy zainstalowanej elektrycznej powyżej 1 MW, wykorzystujących biomasę albo biogaz inny niż rolniczy.

W aukcji z 18 października, oznaczonej jako AZ/2/2018, mogli wziąć udział wyłącznie wytwórcy energii elektrycznej w istniejących instalacjach odnawialnego źródła energii o mocy zainstalowanej elektrycznej powyżej 1 MW wykorzystujących wyłącznie biogaz rolniczy.

Natomiast w aukcji z 19 października, oznaczonej jako AZ/3/2018, mogli wziąć udział wyłącznie wytwórcy energii elektrycznej w istniejących instalacjach odnawialnego źródła energii o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW wykorzystujących wyłącznie hydroenergię, biopłyny, geotermię albo wiatr na morzu.

We wszystkich trzech wymienionych aukcjach można było sprzedać w sumie 36,8 TWh energii elektrycznej za łącznie 15,77 mld zł.

Jak podaje URE, żadnej z tych aukcji jednak nie rozstrzygnięto. Jaki był tego powód? Zabrakło wystarczającej liczby ofert.

Zgodnie z art. 78 ust. 5 ustawy o odnawialnych źródłach energii, aukcję rozstrzyga się, jeżeli zostały zgłoszone nie mniej niż trzy ważne oferty, spełniające wymagania określone w ustawie. Tego warunku nie spełniono w żadnej z wymienionych aukcji.

Efekty dotychczasowych aukcji „migracyjnych”

Bardziej owocne były pierwsze aukcje dla istniejących instalacji OZE, tzw. aukcje migracyjne dla biogazowni rolniczych i elektrowni wodnych, które przeprowadzono w roku 2016 i 2017.

Pierwsze aukcje dla istniejących instalacji OZE, których właściciele zyskali możliwość przejścia do systemu aukcyjnego, przeprowadzono 30 grudnia 2016 r. Tamte aukcje były prowadzone tego samego dnia w osobnych sesjach – każda z nich była adresowana do innej kategorii projektów. Przeprowadzono aukcje „migracyjne” dla następujących kategorii:

1) dla istniejących biogazowni rolniczych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji, wyniosła 2 113 887 MWh. Maksymalna wartość energii, która mogła zostać sprzedana, to 1 262,797 mln zł

2) dla istniejących biogazowni rolniczych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze aukcji, to 2 309 382 MWh. Maksymalna wartość energii, która mogła zostać sprzedana, to 1 365,351 mln zł.

REKLAMA

3) a także dla instalacji istniejących o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, spełniających kryterium stopnia wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej – powyżej 3 504 MWh/MW/rok oraz o emisyjności nie większej 100 kg/MWh. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji, to 1 306 870 MWh. Maksymalna wartość energii, która mogła zostać sprzedana, to 538,297 mln zł.

Jedna z aukcji nie doszła do skutku z powodu zbyt małej ilości złożonych ofert. Warunku minimalnej liczby ważnych ofert nie spełniono w przypadku aukcji oznaczonej jako Aukcja Zwykła Nr AZ/2/2016, przeznaczonej dla istniejących biogazowni rolniczych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW, w której złożono skutecznie tylko jedną ofertę.

W przypadku aukcji oznaczonej jako Aukcja Zwykła Nr AZ/1/2016, adresowanej do istniejących biogazowni rolniczych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, złożono skutecznie 7 ofert. Wszystkie wygrały aukcję. 

Minimalna i maksymalna cena, po jakiej sprzedana została energia, to odpowiednio 502,23 zł/MWh i 504,57 zł/MWh, a łączna ilość sprzedanej energii w tym wypadku wyniosła 824 629 GWh, a jej wartość sięgnęła 415,35 mln zł. Ostatnia energia z tych instalacji zostanie sprzedana w systemie aukcyjnym w 2030 r.

W ostatniej, czwartej aukcji, przewidzianej dla instalacji istniejących o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, spełniających kryterium stopnia wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej – powyżej 3 504 MWh/MW/rok oraz o emisyjności nie większej 100 kg/MWh, czyli głównie elektrowni wodnych, aukcję wygrało wszystkie 49 skutecznie złożonych ofert, zgłoszonych przez 40 firm.

Minimalna i maksymalna cena, po jakiej energia została sprzedana, to odpowiednio 30 zł/MWh (cena podana przez pomyłkę przez jednego z oferentów) i 468 zł/MWh. Łączna ilość sprzedanej energii w tym wypadku wyniosła 416 553,54 MWh, a jej wartość sięgnęła 155 049 022,96 zł. Ostatnia energia z tych instalacji zostanie sprzedana w mechanizmie aukcyjnym w 2031 r.

Lista beneficjentów tamtych aukcji jest dostępna w artykule: Wyniki aukcji dla OZE. Wygrało 140 ofert.

Później Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził jeszcze jedną aukcję „migracyjną”, która odbyła się pod koniec czerwca ubiegłego roku.

W tamtej aukcji można było zgłaszać oferty związane z produkcją energii z istniejących elektrowni wodnych o mocy do 1 MW. Maksymalną ilość energii, którą mogło zakupić państwo po gwarantowanej, zapewnionej w aukcji cenie określono na  1,484 TWh, a jej maksymalną wartość ustalono na poziomie niemal 631,33 mln zł.

W tej aukcji (AZ/2/2017) złożono skutecznie 44 oferty, które należały do 28 wytwórców. Ich lista dostępna jest pod tym linkiem. Sprzedano ponad 21 proc. ilości oraz 18,36 proc. wartości energii elektrycznej przeznaczonej do sprzedaży. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła odpowiednio 290,00 zł/MWh i 474 zł/MWh.

Jak wcześniej informował Urząd Regulacji Energetyki w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, wszystkie instalacje, które wygrały dotychczasowe aukcje „migracyjne” rozpoczęły produkcję energii w nowym systemie rozliczeń zgodnie z przyjętym harmonogramem.

W tym miesiącu odbędą się jeszcze aukcje dla istniejących instalacji, w których produkcja energii rozpoczęła się przed aukcjami. Ponadto w przyszłym miesiącu odbędą się aukcje dla instalacji nowych. Więcej na ich temat w artykule: URE ogłosił kolejne aukcje.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.