Producenci papieru stracą na nowej ustawie o OZE

Producenci papieru stracą na nowej ustawie o OZE
Josh Beasley, flickr cc-by-2.0

Jak wylicza Parkiet, czołowi przedstawiciele przemysłu papierniczego – Kwidzyń i Mondi – na proponowanym przez nową ustawę o OZE ograniczeniu wsparcia w postaci zielonych certyfikatów, mogą tracić rocznie w sumie {więcej}190 mln zł.

Nowe regulacje mogą odebrać zielone certyfikaty odnawialnym źródłom energii wybudowanym przez 1997 rokiem. Z tego powodu Mondi Świecie – zdaniem Tomasza Katewicza, członka zarządu firmy – może starcić nawet 1/3 dochodów z tytułu świadectw pochodzenia (zielonych certyfikatów). Według Parkietu może to być nawet 40 mln zł rocznie.

REKLAMA

Do tej pory zielone certyfikaty przyznawane były producentom papieru za spalanie ługu czarnego i kory w procesie produkcji celulozy, a dodatkowe dochody z tytułu produkcji zielonej energii znacząco poprawiały rentowność zakładów papierniczych. Jak mówi Parkietowi Marek Krzykowski, prezes International Paper Kwidzyn, jego firma osiągała roczne zyski na poziomie 400 mln zł, z czego aż 150 mln zł pochodziło ze sprzedaży zielonych certyfikatów. Krzykowski obawia się, że obniżenie zysków Kwidzynia wraz z wejściem w życie nowego systemu wsparcia dla OZE może sprawić, że właściciel, International Paper, może wynieść się z Kwidzynia i poszukać innej lokalizacji za granicą.

REKLAMA

Czytaj więcej o nowym systemie zielonych certyfikatów, który ma zostać wprowadzony wraz z nową ustawą o energii odnawialnej, na Gramwzielone.pl w artykule: Zielone certyfikaty w nowej ustawie o OZE