Przy tych MOP-ach pojawią się kolejne stacje ładowania

Przy tych MOP-ach pojawią się kolejne stacje ładowania
Unsplash

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o udostępnieniu nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych, które są zlokalizowane w Miejscach Obsługi Podróżnych o funkcji podstawowej (dawnej kategorii I).

W 2022 roku powstało dziewięć stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP-ach), które pojawiły się przy drogach na terenie czterech województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego. Uruchomiono:

  • dwie stacje ładowania w województwie kujawsko-pomorskim – autostrada A1: MOP-y Ludwinowo Północ i Ludwinowo Południe;
  • trzy stacje ładowania w województwie łódzkim – autostrada A2: MOP-y Niesułków, Kozanki i Zaborów;
  • dwie stacje ładowania w województwie śląskim – autostrada A1: MOP-y Wieszowa Północ i Wieszowa Południe;
  • dwie stacje ładowania w województwie warmińsko-mazurskim – droga ekspresowa S7: MOP-y Lutek i Majdany Wielkie.

Stacje zostały wyposażone łącznie w 20 punktów ładowania. Na MOP-ie Niesułków ładowarki mają moc nawet 350 kW.

REKLAMA

Deweloper, operator i dostawca usług

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że w każdym przypadku operatorem stacji ładowania pojazdów elektrycznych są zewnętrzne podmioty dzierżawiące fragment MOP-u. Pełnią funkcję dostawcy usługi ładowania dla tych stacji.

Każda ze stacji powinna mieć min. dwa punkty ładowania, w tym jeden o mocy nie mniejszej niż 50 kW. Do decyzji dzierżawcy pozostaje docelowa moc stacji.

REKLAMA

Nowe stacje ładowania w 2023 roku

Zgodnie z planami GDDKiA do końca tego roku planowane jest uruchomienie kolejnych 38 stacji ładowania pojazdów elektrycznych wyposażonych łącznie w 82 punkty ładowania. Znajdą się one w miejscach wskazanych poniżej:

Lista stacji ładowania samochodów elektrycznych na MOP-ach
Nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych w MOP-ach. Źródło: GDDKiA

Cztery z tych stacji mają zostać udostępnione jeszcze w tym miesiącu. Będą to stacje na drodze ekspresowej S3 (woj. lubuskie): MOP-y Marwice Wschód i Marwice Zachód oraz na autostradzie A1 (woj. łódzkie): MOP-y Głowno Wschód i Głowno Zachód.

Przetargi na więcej punktów ładowania

W 2023 roku GDDKiA planuje przeprowadzenie przetargów na dzierżawę 36 MOP-ów, które obejmą budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Rozpoczęto już 12 z nich, a kolejne zamówienia publiczne na stacje ładowania na MOP-ach są w przygotowaniu.

GDDKiA zaznacza, że niezależnie od stacji ładowania na MOP-ach o funkcji podstawowej sieć punktów ładowania jest rozwijana również przez koncerny paliwowe, które dzierżawią MOP-y o funkcjach komercyjnych (dawniej kategorie II i III).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.