REKLAMA
 
REKLAMA

Chińczycy pomogą w produkcji polskiego elektryka

Chińczycy pomogą w produkcji polskiego elektryka
Fot. ElectroMobility Poland

W fabryce, w której będą powstawać polskie samochody elektryczne marki Izera, stosowane będą standardy chińskiego potentata na rynku pojazdów elektrycznych – Geely. Umożliwi to prowadzenie kontroli jakości na wszystkich etapach powstawania pojazdu. Dzięki inteligentnej produkcji opartej na 5G, internecie rzeczy oraz big data każdy produkt końcowy będzie równie doskonały.

Współpraca ElectroMobility Poland (EMP) właściciela marki Izera z chińskim Geely zaczęła się jesienią ubiegłego roku. Jedną z marek rozwijanych przez Chińczyków jest Zeekr, którego standardy produkcji będą wdrażane w fabryce Izery w śląskim Jaworznie.

Zakłady Geely są ultranowoczesne i w pełni zautomatyzowane. Dobrym przykładem jest fabryka aut Zeekr zlokalizowana w Hangzhou Bay. Jak zapewnia Cyprian Gronkiewicz, dyrektor ds. uruchomienia produkcji ElectroMobility Poland, linia produkcyjna jest w pełni zdigitalizowana, na bieżąco można śledzić procesy produkcyjne, dostawy materiałów do linii, weryfikować jakość produktu. Mówimy tu o parametrach związanych z geometrią nadwozia, jakością lakieru czy na bieżąco śledzonymi parametrami procesu produkcyjnego dla każdego pojazdu.

REKLAMA

Jak przyznają chińscy partnerzy EMP, wdrożone w fabrykach Geely standardy produkcji znacznie przewyższają te, obowiązujące powszechnie w branży automotive.

Na szeroką skalę stosujemy internet rzeczy, systemy rozpoznawania wizyjnego, rozszerzoną rzeczywistość. Monitorujemy produkcję w czasie rzeczywistym obserwując cyfrowy odpowiednik linii, a zebrane w ten sposób dane przetwarzamy w chmurze, co gwarantuje odpowiednią wydajność całości procesu – mówi Hui Yang, director of manufacturing, Zeekr Intelligent Technology.

REKLAMA

Analiza pozyskanych informacji umożliwia optymalne planowanie i realizowanie produkcji. Teraz Gelly chce przekazać swoje doświadczenie fabryce Izery i wspólnie z ElectroMobility Poland pracują nad odwzorowaniem procesów produkcyjnych realizowanych w fabryce Zeekra w Chinach. Pozwoli to m.in. uniknąć opóźnień w produkcji.

Podstawą sprawnego przeprowadzenia procesów produkcyjnych jest automatyzacja produkcji. Aż 800 robotów pracujących w fabryce w Hangzhou, pozwoliło zautomatyzować proces spawania w 80 proc. Dyrektor fabryki Zeekr dodaje, że także w dziedzinie logistyki, stosuje się 100 proc. automatycznego, bezzałogowego dostarczania komponentów na linię. Dział spawalni pracuje zatem bez zaangażowania ludzi.

Dzięki zbieraniu i analizowaniu danych z całego procesu produkcyjnego, da się szybko reagować na odchylenia od normy i je usuwać.

Zastosowanie tych rozwiązań spowoduje, że każdy samochód będzie powtarzalny, a tym samym jego jakość będzie na tym samym, wysokim poziomie – podkreśla Cyprian Gronkiewicz.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Nie mogęsiędoczekać wyborów i zwycięstwa PiS przy pomocy Konfederacji. Bez tego wyniku produkcja Izery nie ruszy jak i CPK. Tak więc od wyborów zależy wielki skok technologiczny polskiej gospodarki. Ciekawe co Polacy wybiora: CPK, Izera i silna armia czy imigranci w sponsorowanych przez UE polskich domach…

# niecierpliwy – dobra ironia, to mi się podoba 😉

@niecierpliwy

też mam nadzieję, ze PiS wygra!

Socjalizm pełną gębą.

„A do każdego sprzedanego samochodu, będziemy dawać darmo pęto kiełbasy i butelkę wódki”

Podstawą sprawnego przeprowadzenia procesów produkcyjnych jest automatyzacja produkcji. Aż 800 robotów pracujących w fabryce w Hangzhou, pozwoliło zautomatyzować proces spawania w 80 proc.– podkreśla Cyprian Gronkiewicz.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA