Polski producent rozpocznie prace nad nową technologią ogniwa PV

Polski producent rozpocznie prace nad nową technologią ogniwa PV
ML System

ML System zapowiada opracowanie nowego tandemowego ogniwa fotowoltaicznego. Spółka właśnie ogłosiła wyniki finansowe za 2020 rok, w którym zwiększyła przychody i zysk odpowiednio o 36,3 i 191 proc. 

Z podanych dzisiaj wyników ML System za 2020 rok wynika, że firma w tym okresie wypracowała 127,3 mln zł przychodów w porównaniu do sprzedaży na poziomie 93,4 mln zł wypracowanej rok wcześniej. 

Zysk netto za 2020 rok osiągnięty przez firmę kierowaną przez Dawida Cyconia wyniósł 10,2 mln zł w porównaniu do zysku na poziomie 3,5 mln zł z roku 2019.

REKLAMA

– Ubiegły rok przyniósł ponadprzeciętną koniunkturę w branży fotowoltaicznej. Koncentrowaliśmy się przede wszystkim na dalszej poprawie rentowności, co ma odzwierciedlenie w naszych wynikach. W 2021 r. zamierzamy umacniać naszą pozycję zagraniczną, a szczególną perspektywę wzrostu dostrzegamy w Skandynawii oraz w krajach Beneluksu. Dodatkowo cieszy nas zwrot USA w kierunku zielonej energii, to także obiecujący rynek dla ML System. Zakładamy, że udział eksportu w sprzedaży ogółem będzie rosnąć – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.


Jak mówił wczoraj podczas konferencji TRIGON Green-Tech Conference 2021 Dawid Cycoń, obecnie przychody firmy rozkładają się po równo na obszar klasycznej fotowoltaiki i fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, natomiast ML System osiąga dużo wyższe marże na produktach BIPV.

– Te produkty są bardziej skomplikowane, wymagają wyższych kompetencji i konkurencja jest dużo mniejsza – wyliczał Dawid Cycoń. 

REKLAMA

Jednocześnie podczas konferencji TRIGON Green-Tech Conference 2021 prezes ML System zapowiedział prace nad nowym rodzajem ogniwa fotowoltaicznego, w którym zostanie zastosowana warstwa krzemowa – charakteryzująca się wysoką sprawnością w świetle widzialnym – wraz z warstwą zawierającą kropkę kwantowa, którą z kolei cechuje wysoka sprawność w zakresie UV- VIS.

– Chcemy połączyć technologię klasycznego krzemu z kropką kwantową, wykorzystując nasze kompetencje związane z fotowoltaiką z powłokami kwantowymi – z tym, co robimy na co dzień, a także z super sprzętem laboratoryjnym, który posiadamy – powiedział Dawid Cycoń.

Oprócz prac nad nowym ogniwem ML System w 2021 roku ma kontynuować prace wdrożeniowe związane z projektami objętymi strategią „nowej ery kwantowej” – szybami fotowoltaicznymi Quantum Glass, 2D Glass, Active Glass. W tym zakresie spółka rozpocznie w tym roku realizację projektu badawczego QDrive w partnerstwie z firmą Pilkington Automotive Poland.

ML System to jeden z największych na świecie producentów rozwiązań związanych z fotowoltaiką zintegrowaną z budynkami (BIPV). Oferta spółki to również paleta produktów w obszarze tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive.

Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki, mieszczącymi się w Zaczerniu pod Rzeszowem, wynosi 14,4 tys. m2. Spółka dysponuje 13 patentami, a sześć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.