REKLAMA
 
REKLAMA

Szwedzi wybudują megafabrykę do produkcji cienkowarstwowej fotowoltaiki

Szwedzi wybudują megafabrykę do produkcji cienkowarstwowej fotowoltaiki
Fot. Midsummer

Midsummer wybuduje w Szwecji megafabrykę do produkcji cienkowarstwowych ogniw słonecznych. Projekt uzyskał kilkadziesiąt milionów euro wsparcia z funduszu Unii Europejskiej wspierającego rozwój innowacyjnych technologii.

Midsummer to szwedzka firma, która specjalizuje się w budowie cienkowarstwowych (CIGS) elastycznych modułów fotowoltaicznych, przystosowanych zarówno do połaci pokrytych dachówką ceramiczną/betonową, blachą trapezową, jak i dachów płaskich krytych papą. Swoje moduły firma produkuje w Järfälla w Szwecji. Jak wskazuje producent, ślad węglowy powstający w wyniku ich wytwarzania jest o 90 proc. niższy w odniesieniu do tradycyjnych modułów fotowoltaicznych.

Nowa fabryka 200 MW

Ambicją szwedzkiej firmy jest, aby stać się największym w Europie producentem cienkowarstwowych ogniw słonecznych (CIGS). Niebawem Midsummer planuje otworzyć fabrykę o mocy 50 MW we Włoszech. W ramach dalszego rozwoju firma ma wybudować megafabrykę o mocy 200 MW, która powstanie na terenie Szwecji.

REKLAMA

O zamiarach firmy dotyczących tej inwestycji dowiedzieliśmy się z komunikatu zamieszczonego na stronie Midsummer. Nie podano jednak szczegółów. Wiadomo natomiast, że Szwedzi na realizację projektu otrzymają spory zastrzyk gotówki od Unii Europejskiej. Dofinansowanie w wysokości 375 mln koron (142,5 mln zł) zostanie przyznane w ramach Funduszu Innowacji przewidzianego na wspieranie projektów z zakresu czystych technologii.

Komisja Europejska w ramach działań promujących rozwój nowoczesnych technologii prowadzących do obniżenia emisji CO2 przyznała dotację dla 41 innowacyjnych wielkoskalowych projektów. Łączna kwota dotacji wynosi ponad 3,6 mld euro (około 16 mld zł). Wśród międzynarodowych firm, które pozyskały dofinansowanie, znajdują się m.in. firmy z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Belgii i Portugalii. Beneficjentem dofinansowania jest m.in. producent ogniw i paneli fotowoltaicznych Meyer Burger.

Komisja Europejska zwróciła szczególną uwagę na projekt Midsummer m.in. ze względu na wysoki potencjał skalowalności rozwiązania oraz wysoki poziom redukcji emisji dwutlenku węgla. Doceniono także przydatność ogniw cienkowarstwowych do aplikacji na skomplikowanych przestrzeniach dachowych, które wymagają rozwiązań o niewielkiej masie.

REKLAMA

Na każdy dach

Jednym z ciekawszych rozwiązań, jakie oferuje Midsummer, jest cienkowarstwowy moduł słoneczny Midsummer WAVE, który swoim kształtem przypomina klasyczną blachodachówkę. Dzięki temu po instalacji na dachu jest praktycznie niewidoczny i imituje klasyczną blachę.

Pojedynczy moduł składa się z 20 cienkowarstwowych ogniw słonecznych CIGS. Całość ma wymiary 1540 x 520 x 2 mm i waży 2,3 kg. Maksymalna moc pojedynczego modułu to 60 W (około 120 W/m2). W karcie katalogowej nie podano informacji dotyczącej sprawności.

Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 12,6 V, prąd zwarciowy (Isc) jest równy 6,9 A. W porównaniu z klasycznymi modułami fotowoltaicznymi dostępnymi na rynku Midsummer WAVE charakteryzuje się dość wysoką wartością współczynnika temperaturowego mocy, który w tym wypadku wynosi -0,408 proc./st. C. Midsummer WAVE objęty jest 10-letnią gwarancją produktową.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA