Producent paneli fotowoltaicznych dostanie 200 mln euro dotacji

Producent paneli fotowoltaicznych dostanie 200 mln euro dotacji
Meyer Burger

Największy europejski producent ogniw i paneli fotowoltaicznych otrzyma unijny grant, który pomoże mu w budowie kolejnych fabryk na terenie Unii Europejskiej. Brane są pod uwagę lokalizacje w dwóch krajach.

Meyer Burger rozpoczął działalność jako producent ogniw i modułów fotowoltaicznych zaledwie kilka lat temu. Szwajcarska firma miała jednak wieloletnie doświadczenie w działalności na rynku fotowoltaicznym, ponieważ była jednym z czołowych dostawców urządzeń służących do produkcji ogniw i modułów PV. Dzięki temu Szwajcarzy szybko uruchomili własne fabryki ogniw i paneli, budując mocną pozycję jako dostawca modułów.

Szybka droga do czołówki

Meyer Burger produkuje swoje ogniwa i moduły fotowoltaiczne w Niemczech. Te ostatnie powstają w halach, w których wcześniej swoją produkcję prowadził niemiecki SolarWorld. Ta firma była przez lata największym producentem modułów PV w Europie, ale nie wytrzymała konkurencji z chińskimi producentami.

REKLAMA

Teraz pozycję lidera europejskiego rynku fotowoltaicznego przejął Meyer Burger. Ostatnio kierownictwo firmy narzekało jednak na brak wsparcia dla budowy nowych fabryk na terenie Unii Europejskiej, wskazując na korzystniejsze warunki działalności w USA – dzięki wprowadzonej tam ustawie Inflation Reduction Act. Szef Meyer Burger Gunter Erfurt sygnalizował nawet możliwość przeniesienia całej produkcji za ocean.

W rozwoju europejskich zdolności produkcyjnych Meyer Burger powinien teraz pomóc grant przyznany firmie z unijnego Funduszu Innowacji.

Powstaną nowe fabryki

Meyer Burger zdobył unijne dofinansowanie na projekt o nazwie HOPE (High-efficiency Onshore PV module production in Europe). Szwajcarzy otrzymają 200 mln euro na budowę nowych linii produkcyjnych ogniw i modułów PV o łącznej rocznej zdolności produkcyjnej na poziomie 3,5 GW. Pod uwagę brane są lokalizacje w Niemczech i Hiszpanii.

Wiadomo, że innym beneficjentem unijnego dofinansowania, który należy do europejskiego sektora PV, w ostatnim konkursie w ramach Funduszu Innowacji okazała się norweska firma Norsun. Zamierza ona rozbudowywać potencjał produkcji płytek krzemowych potrzebnych do produkcji ogniw PV. Norsun ma dostarczać płytki krzemowe m.in. do zakładów Meyer Burger.

REKLAMA

Meyer Burger zamierza rozbudować swoje linie produkujące ogniwa i moduły o 3 GW do końca 2024 roku. O 1,4 GW mają zostać powiększone roczne zdolności produkcyjne w fabryce modułów w niemieckim Freibergu, a o 1 GW – w fabryce w Goodyear.

Pod koniec ubiegłego roku w fabryce paneli we Freibergu koło Drezna Meyer Burger dysponował liniami umożliwiającymi produkcję w skali roku modułów o mocy 400 MW, a w trakcie budowy były linie mające zwiększyć ten potencjał do 1 GW. Po zapowiedzianej rozbudowie roczne zdolności produkcyjne tej fabryki będą mogły wzrosnąć do około 2,4 GW.

W swojej ofercie Szwajcarzy mają moduły w trzech wariantach: all black, typu szyba-szyba oraz tradycyjne, które jednocześnie charakteryzuje najwyższa moc (do 400 Wp) i sprawność do 21,7 proc. (najwyższą sprawność, rzędu 21,8 proc., mają dwustronne moduły typu szyba-szyba o mocy 370–390 Wp). Wszystkie modele modułów Meyer Burger bazują na 120 połówkowych, monokrystalicznych ogniwach typu Heterojunction (n-HJT).

Szwajcarski producent w pierwszym kwartale 2023 roku miał przychody na poziomie 147,2 mln franków szwajcarskich (694,1 mln zł) – w porównaniu do przychodów rzędu 39,9 mln franków osiągniętych rok wcześniej. Jednocześnie w pierwszych trzech miesiącach tego roku Meyer Burger miał 69,9 mln franków straty netto (329,6 mln zł).

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.