REKLAMA
 
REKLAMA

Włosi mają pomysł na ochronę fotowoltaiki przed ptakami

Włosi mają pomysł na ochronę fotowoltaiki przed ptakami
Italgam

Włoska firma Italgam opracowała rozwiązanie mające zapobiegać gniazdowaniu ptaków pod zamontowanymi na dachach panelami fotowoltaicznymi. Pomysł można wykorzystać również do rynien.

Italgam wprowadził w sprzedaży produkt EVO 2.0, czyli szczotkę mającą na celu zapobieganie dostawaniu się ptaków do przestrzeni pomiędzy panelem fotowoltaicznym a powierzchnią dachu. Szczotka zabezpiecza także przed dostawaniem się do tej przestrzeni zabrudzeń stałych.

Opatentowana technologia

Technologia stojąca za EVO 2.0, zgodnie z informacjami podawanymi przez PV Magazine, jest opatentowana. Drut stanowiący rusztowanie dla włosia szczotki został wykonany z niskowęglowej stali nierdzewnej, z kolei samo włosie jest karbowane i wykonane z polipropylenu, który poddano obróbce zapobiegającej szybkiemu starzeniu w wyniku oddziaływania promieniowania UV.

REKLAMA

Szczotkę umieszcza się pomiędzy tylną powierzchnią modułu fotowoltaicznego a powierzchnią dachu. Tworzy ona szczelną, ale jednocześnie przepuszczalną np. dla wiatru barierę, która zapobiega dostawaniu się pod powierzchnię modułów małych ptaków czy zabrudzeń stałych.

Na stronie producenta dostępne są na ten moment w sprzedaży szczotki EVO w różnych konfiguracjach. Choć nie wynika to bezpośrednio z informacji zamieszczonych na stronie internetowej, EVO 2.0 są najprawdopodobniej udoskonalaną wersją EVO. Nie podano jednak zasadniczych różnic. Szczotki od długości 3 m występują w trzech rodzajach o różnych średnicach: 160, 180 i 220 mm. Dostępne są również wersje „segmentowe”, czyli zestaw 10 mniejszych szczotek. Każda z nich ma po 250 mm długości i średnicę 120 mm. Produkty mają być objęte 10-letnią gwarancją.

Na stronie Italgam dostępne są ceny szczotek – koszt szczotki o długości 3 m i średnicy 160 mm wynosi 38 euro (około 160 zł). Szczotka o tej samej długości i o większej średnicy (180 i 220 mm) kosztuje odpowiednio 40,9 euro (około 175 zł) oraz 48,9 euro (około 210 zł).

REKLAMA

Co z temperaturą?

Z pewnością u niektórych potencjalnych klientów Italgam zainteresowanych zakupem szczotki pojawi się pytanie, w jaki sposób jej szczelne zamontowanie pomiędzy tylną powierzchnią modułu a powierzchnią dachu przyczyni się do kontroli temperatury pracy samych ogniw słonecznych.

Moduły fotowoltaiczne montuje się w różnych odstępach od powierzchni dachu. Można przyjąć, że ta odległość wynosi najczęściej 10-15 cm. Jedną z przyczyn, dla której zachowuje się odpowiednią przestrzeń, jest konieczność umożliwienia swobodnego przepływu powietrza pod modułem w celu obniżania temperatury jego pracy, szczególnie w sezonie letnim, kiedy temperatura pracy modułu łatwo może przekroczyć 50 st. C.

Pytanie zatem, czy montaż szczotek nie wpłynie negatywnie na pracę modułu. Przedstawiciel Italgam twierdzi, że nie – wyjaśniając, że opatentowana budowa szczotki ma umożliwić swobodny przepływ powietrza. Tłumaczy także, że na obniżenie wydajności pracy modułu mogą wpływać też elementy stałe dostające się pod powierzchnię modułu, które mogą uszkadzać okablowanie znajdujące się pod modułami, generując ryzyko zwarcia i poważniejszych awarii. Przed dostawaniem się takim elementów pod moduły mają chronić właśnie szczotki Italgam.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady