EDPR sprzedał energię odnawialną w Polsce za ponad 400 zł/MWh

EDPR sprzedał energię odnawialną w Polsce za ponad 400 zł/MWh
EDPR

Czołowy producent energii odnawialnej w Polsce EDPR w ubiegłym roku uruchomił w naszym kraju kolejne farmy wiatrowe. Odnotowanemu w 2021 roku wzrostowi generacji towarzyszył wzrost cen, które portugalska grupa uzyskała ze sprzedaży energii. 

Portugalska grupa EDPR od lat należy do największych producentów energii odnawialnej w Polsce, a większość jej aktywów stanowią nadal farmy wiatrowe uruchomione jeszcze w systemie zielonych certyfikatów. Ostatnie inwestycje EDPR w Polsce obejmują – obok farm wiatrowych – także projekty fotowoltaiczne i są realizowane w ramach systemu aukcyjnego.

Z opublikowanego przez EDPR raportu za 2021 rok wynika, że w tym czasie portugalska firma zwiększyła moc portfela OZE w naszym kraju o 272 MW do poziomu 747 MW, co stanowi 3,5 proc. globalnego potencjału odnawialnych źródeł energii w portfelu EDPR.

REKLAMA

W ubiegłym roku farmy wiatrowe EDPR w Polsce wyprodukowały w sumie 1176 GWh energii elektrycznej, czyli o 11 proc. więcej niż w roku 2020.

Odnotowany w ubiegłym roku stopień wykorzystania mocy wyniósł 27 proc. i był niższy o 2 pkt proc. od zanotowanego rok wcześniej, ale polskie farmy wiatrowe osiągnęły w 2021 r. wyższy capacity factor niż farmy EDPR znajdujące się we Francji, Belgii i Rumunii (24 proc.), a także we Włoszech czy Hiszpanii (26 proc.).

EDPR podał ponadto średnią cenę, po której sprzedawał energię w 2021 roku. W naszym kraju było to 407 PLN/MWh i była to wyższa cena od osiągniętej rok wcześniej (346 PLN/MWh).

Osiągnięte w ubiegłym roku przez EDPR ceny energii bardzo się różniły w zależności od rynku. W Europie najwyższa średnia cena została odnotowana we Włoszech, gdzie wyniosła 150 EUR/MWh, rosnąc w porównaniu do wcześniejszego roku o 59 EUR/MWh.

REKLAMA

Z kolei we Francji i Belgii cena sprzedawanej energii wyniosła średnio 81 EUR/MWh i nie zmieniła się w stosunku do ceny z roku 2020. Nieco wyższa cena została uzyskana w Portugalii (84 EUR, spadek o 2 EUR/MWh r/r), za to niższą cenę EDPR zapewnił sobie w Hiszpanii (67 EUR/MWh, spadek o 12 EUR/MWh r/r).

Dzięki wyższej produkcji energii i lepszym warunkom transakcji EDPR zwiększył zysk z działalności na polskim rynku OZE. Wyniósł on w 2021 roku 123 mln EUR wobec zysku na poziomie 84 mln EUR osiągniętego rok wcześniej.

W tym roku EDPR powinien zwiększyć zainstalowane moce na polskim rynku. Obecnie w trakcie budowy mają być w naszym kraju projekty o łącznej mocy 100 MW.  

Obecnie w globalnym portfelu portugalskiego koncernu znajdują się odnawialne źródła energii o mocy około 21 GW, z czego 11,3 GW jest zlokalizowane w Europie, 7 GW w Ameryce Północnej, 2,9 GW w Ameryce Południowej, a 0,6 GW w regionie Azji i Pacyfiku.

W ubiegłym roku potencjał wytwórczy EDPR zwiększył się o 2,6 GW, w tym 1,8 GW przypadło na lądowe farmy wiatrowe, a 0,5 GW na elektrownie fotowoltaiczne.

EDPR w ubiegłym roku zwiększył wynik EBITDA o 7 proc. rok do roku do poziomu 3,735 mld euro, a jego zysk netto wzrósł o 6 proc. i wyniósł 826 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.