Gamesa i Areva będą razem budować elektrownie wiatrowe

Gamesa i Areva będą razem budować elektrownie wiatrowe
Areva press

Hiszpańska Gamesa i francuska Areva zawarły porozumienie w zakresie wspólnej budowy morskich elektrowni wiatrowych i dewelopmentu projektów offshore. Transakcja ma być sfinalizowana w IV kw. tego roku. 

W nowym joint venture Gamesa i Areva będą mieć po 50% udziałów. Do nowej spółki Hiszpanie wniosą aktywa o wartości 195 mln euro, a Francuzi dostarczą aktywa wycenione na 280 mln euro. 

Do wspólnego przedsięwzięcia Areva wniesie m.in. portfolio morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 2,8 GW, a także infrastrukturę produkcyjną w niemieckich miastach Bremerhaven i Stade. 

REKLAMA

Dla Gamesy cenny wydaje się szczególnie dostęp do francuskiego rynku offshore. Francuskie władze w ramach aukcji dla offshore preferują rodzime firmy, a Areva jest już beneficjentem pierwszych przyznanych licencji na budowę morskich farm wiatrowych, które powstaną u wybrzeży Francji. Perspektywiczny dla obu firm jest też brytyjski rynek offshore.

REKLAMA

W ramach współpracy Gamesa będzie odpowiadać za dostarczenie elektrowni wiatrowych. Głównym produktem Hiszpanów dla rynku offshore jest turbina o mocy 5 MW, nad którą pracuje obecnie Gamesa. 

W ramach hispzańsko-francuskiej współpracy będą też rozwijane wspólnie nowe technologie budowy morskich farm wiatrowych. Celem jest m.in. budowa ogromnych turbin o mocy 8 MW. 

Plany Gamesy i Arevy zakładają też budowę zakładu do produkcji morskich elektrowni wiatrowych we francuskim Le Havre. 

Siedzibą nowego joint venture będzie hiszpańskie Zamudio, a zarządzanie będzie prowadzone z Paryża. Prezesem zostanie Xavier Etxeberria. Obie firmy będą mieć w zarządzie po 4 przedstawicieli. 

gramwzielone.pl