Francuzi budują drugą farmę wiatrową w Polsce

Francuzi budują drugą farmę wiatrową w Polsce
Olin Viydo, flickr cc

Spółka Starke Wind Rzepin należąca do francuskiego dewelopera odnawialnych źródeł energii EDF Energies Nouvelles (EDF EN) wybrała wykonawcę farmy wiatrowej, która powstanie w lubuskiej gminie Rzepin.

Farmę wiatrową w gminie Rzepin zbuduje należąca do grupy Energoinstal firma Interbud-West. Wartość kontraktu to 13,69 mln zł. Termin realizacji inwestycji to koniec lutego 2016 r. 

Zgodnie z decyzją środowiskową wydaną przez burmistrza Rzepina, deweloper może wybudować 6 elektrowni wiatrowych Enercon E 82 lub E 82 E2, których moc jednostkowa może wynieść od 2 MW do 2,3 MW. 

REKLAMA

Farma wiatrowa Rzepin będzie drugą inwestycją tego typu w Polsce uruchomioną przez francuskiego dewelopera EDF Energies Nouvelles, który wszedł na polski rynek wiatrowy we wrześniu 2012 roku przejmując projekty należące do niemieckiego dewelopera Starke Wind. 

REKLAMA

Pierwszą farmą wiatrową uruchomioną w Polsce przez EDF EN jest zlokalizowana koło Grudziądza farma wiatrowa Linowo, której moc wynosi 48 MW.

Należąca do francuskiego państwowego koncernu energetycznego EDF spółka EDF Energies Nouvelles to jeden z największych deweloperów farm wiatrowych na świecie. Francuzi działają na najważniejszych rynkach OZE w Unii Europejskiej, a także w Ameryce Północnej i RPA. Spółka buduje też farmy fotowoltaiczne. 

Ostatnią inwestycją EDF EN jest zakup farm wiatrowych o mocy 175 MW zlokalizowanych w amerykańskim stanie Illinois, które posiadają zabezpieczoną sprzedaż energii na okres 20 lat na podstawie umowy PPA zawartej z Microsoftem. 

gramwzielone.pl