Wkrótce ruszy budowa farmy wiatrowej Orneta

Wkrótce ruszy budowa farmy wiatrowej Orneta
Les Chatfield, flickr cc

Wkrótce w gminie Radziejów, w woj. kujawsko-pomorskim, rozpocznie się budowa farmy wiatrowej Orneta o mocy 42 MW, która będzie się składać z 21 elektrowni wiatrowych Vestas V-90-2MW. Projekt należy do włoskiej spółki ERG Renew. 

ERG wydało na przejęcie projektu farmy wiatrowej EW Orneta 2 ok. 65 mln euro. Przejęcie nastąpiło w maju br. Wcześniej spółka ERG Renew w ramach joint venture z rosyjskim Łukoilem realizowała m.in. projekty farm wiatrowych w Bułgarii – m.in. farmę wiatrową Topolog Dorobantu, oraz w Rumunii, gdzie włosko-rosyjska spółka LUKERG Renew budowała farmę wiatrową Tulcea o mocy 72 MW z możliwością rozbudowy o 12 MW. 

REKLAMA

Jak podaje cire.pl, wykonawcą wiatrowej inwestycji w gminie Radziejów jest Vortex Energy Polska, a wchodzącą w jej skład stację 110/20 kV i linię kablową 110 kV zbuduje firma Contrast. Wartość kontraktu na budowę stacji energetyczne i okablowania to 6,4 mln zł. Planowany termin ukończenia kontraktu to kwiecień przyszłego roku. 

REKLAMA

Szacunkowa roczna produkcja energii na farmie wiatrowej Orneta ma wynieść ponad 100 GWh, przy założeniu 2,4 tys. pełnych godzin pracy. Inwestycja ma zostać podłączona do sieci w połowie przyszłego roku. 

gramwzielone.pl