Zamówienia na 1 GW morskich elektrowni wiatrowych Siemensa

Zamówienia na 1 GW morskich elektrowni wiatrowych Siemensa
Fot. Siemens

Siemens poinformował o uruchomieniu kolejnej farmy wiatrowej u wybrzeży Wielkiej Brytanii, w której wykorzystano jego turbiny wiatrowe. Dodatkowo niemiecki producent ogłosił nowe kontrakty na morskie turbiny wiatrowe o łącznej mocy niemal 1 GW. Tym samym niemiecka firma ugruntowuje swoją pozycję jako globalnego lidera w produkcji morskich elektrowni wiatrowych. 

Projekt Westermost Rough, którego realizację właśnie zakończono, składa się z 35 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 210 MW. Kolejna farma wiatrowa u wybrzeży Wielkiej Brytanii ma zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię dla ponad 150 tysięcy brytyjskich gospodarstw domowych.

Inwestycja została zrealizowana przez joint venture trzech firm: DONG Energy (50%), Marubeni Corporation (25 %) oraz brytyjskiego państwowego funduszu Green Investment Bank (25 %).

REKLAMA

Turbiny na farmę wiatrową Westermost Rough dostarczył Siemens. Moc każdej turbiny wynosi 6 MW, a średnica wirnika to 154 metry. Dla ułatwienia prac serwisantom w tylnej części gondoli turbiny SWT – 6.0-154 zainstalowano specjalny pomost techniczny, dzięki któremu umożliwiono dostęp do turbiny bezpośrednio z helikoptera.

REKLAMA

Farma wiatrowa Westermost Rought zlokalizowana jest u  wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii w odległości 8 km od lądu. Siemens dostarczył i zainstalował bezprzekładniowe turbiny wiatrowe, które zostały przetransportowane i zainstalowane na morzu z wykorzystaniem specjalnie w tym celu skonstruowanych specjalistycznych statków morskich Sea Challenger. Jednostki należą do spółki joint venture A2SEA firm DONG Energy i Siemens.

Siemens poinformował również o zdobyciu kolejnego kontraktu na dostawę morskich turbin wiatrowych. Umowa z DONG Energy dotyczy dostawy 91 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 6 MW. Zostaną one zainstalowane na farmie morskiej Race Bank, położonej w odległości 32 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Łączna moc zainstalowanych turbin wyniesie 580 MW, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych ponad 400 tys. gospodarstw domowych.

Powierzchnia farmy wiatrowej Race Bank wyniesie 62 km kwadratowe. Morskie turbiny będą posadowione na fundamentach na głębokości od 6 do 26 metrów. Farma wiatorwa zostanie oddana do użytku w 2018 roku.

Siemens poinformował ponadto o zdobyciu zamówienia na 67 morskich elektrowni wiatrowych, każda o mocy 6 MW. Wejdą one w skład farmy wiatrowej Veja Mate, która powstanie w niemieckiej części Morza Północnego, 115 km na północny zachód od wyspy Borkum, i której moc wyniesie 402 MW. Właścicielami projektu Veja Mate są firmy Highland Capital Group i Copenhagen Infrastructure Partners.

gramwzielone.pl