Lider w produkcji elektrowni wiatrowych na dużym plusie

Lider w produkcji elektrowni wiatrowych na dużym plusie
Fot. Vestas

Będący wcześniej w trudnej sytuacji finansowej Vestas dzięki restrukturyzacji i większemu popytowi na globalnym rynku wiatrowym konsekwentnie poprawia swoją kondycję finansową. Potwierdzają to dobre wyniki, które Vestas zanotował w II kwartale br.

Największy producent elektrowni wiatrowych na świecie zanotował w ubiegłym kwartale o 33% wyższe zyski niż przed rokiem. W II kwartale br. Duńczycy wypracowali zysk netto na poziomie 125 mln euro, przy przychodach na poziomie 1,75 mld euro, które były wyższe o 30% niż w I kwartale 2014 r.

Wynik EBIT Vestas wyniósł w ubiegłym kwartale 145 mln euro i był wyższy o 39% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Marża EBIT duńskiej firmy wzrosła rok do roku o 5 pkt procentowych do poziomu 8,3%.

REKLAMA

Wyższy popyt na nowe elektrownie wiatrowe na świecie potwierdza wzrost zamówień Vestas, który w II kwartale br. zdobył kontrakty na dostawę 3,018 GW tego rodzaju urządzeń, poprawiając zeszłoroczny wynik o 56%.

Wartość zamówień realizowanych przez duńską firmę wyniosła w ubiegłym kwartale 16,9 mld euro, na co składają się zarówno zamówienia na nowe elektrownie wiatrowe, ale też umowy serwisowe, i była najwyższa w historii Vestas.

REKLAMA

W I kwartale br. Vestas zanotował wzrost przychodów o 18% r/r do poziomu 1,519 mld euro, przy EBIT na poziomie 79 mln euro i marży EBIT wynoszącej 5,2% (wzrost r/r o 2,1 pkt proc.).

Vestas utrzymał całoroczną prognozę przychodów na poziomie 7,5 mld euro, przy marży EBIT na poziomie 8,5%.

Duńska firma jest największym na świecie producentem lądowych elektrowni wiatrowych, których wyprodukowała już ponad 53,7 tys. Ich łączny potencjał wynosi ponad 66 GW.

Udział elektrowni Vestas w potencjale energetyki wiatrowej w Polsce szacuje się na około 30%. Do tej pory Duńczycy zainstalowali w naszym kraju już ponad 570 turbin wiatrowych o łącznej mocy ponad 1,2 GW.  

Vestas działa w 73 krajach, zatrudniając ponad 19 tys. pracowników. Oddział Vestas Poland zatrudnia ponad 150 osób. 

gramwzielone.pl