Wiatr najtańszym źródłem energii w Hiszpanii

Wiatr najtańszym źródłem energii w Hiszpanii
Foto. Statkraft press

Jak podało hiszpańskie stowarzyszenie branży wiatrowej Asociacion Empresarial Eolica (AEE), powołując się na dane narodowego operatora Red Eléctrica de España, w ubiegłym roku na hurtowym rynku energii w Hiszpanii energia wiatrowa okazała się najtańsza ze wszystkich źródeł obecnych w miksie energetycznym tego kraju.

Jak podaje AEE, średnia cena energii z wiatru na hiszpańskim hurtowym rynku energii w 2015 r. wyniosła 46,14 EUR/MWh.

Drugim najtańszym źródłem energii okazały się duże elektrownie wodne sprzedające energię w 2015 r. po średniej cenie 50,69 EUR/MWh.

REKLAMA

Operatorzy elektrowni konwencjonalnych – węglowych, gazowych i jądrowych – sprzedawali energię po średniej cenie 50,94 EUR/MWh.

Najdrożej energię na hiszpańskim rynku hurtowym sprzedawali operatorzy farm fotowoltaicznych. Średnia cena energii z PV wyniosła w ubiegłym roku 52,14 EUR/MWh.

REKLAMA

AEE zaznacza, że podane wyżej ceny energii nie uwzględniają subsydiów płaconych producentom zielonej energii, które są następnie uwzględniane w rachunkach odbiorców końcowych.

Hiszpańskie stowarzyszenie branży wiatrowej dodaje jednak, że obecnie właściciele około 8,5 GW farm wiatrowych nie są objęci jakimikolwiek subsydiami. To około 37 proc. z całkowitego potencjału energii wiatrowej w Hiszpanii, który wynosi ok. 23 GW.

Według AEE, w 2015 r. energetyka wiatrowa miała około 19-procentowy udział w konsumpcji energii w Hiszpanii.

Hiszpania to drugi po Niemczech największy rynek wiatrowy w Europie. Rozwój energetyki wiatrowej w tym kraju jednak stanął w miejscu po obcięciu przez hiszpański rząd subsydiów i po wprowadzeniu regulacji utrudniających budowę nowych farm wiatrowych. Więcej na ten temat w artykule: Hiszpanie już nie budują elektrowni wiatrowych. 

gramwzielone.pl