REKLAMA
 
REKLAMA

Finansowanie na farmę wiatrową w Możejkach

Finansowanie na farmę wiatrową w Możejkach
Fot. Ignitis

Litewski koncern energetyczny Ignitis podpisał umowę o finansowanie lądowej farmy wiatrowej Możejki na Litwie.

Położona w północno-zachodniej części Litwy, przy granicy z Łotwą, farma wiatrowa Możejki o mocy 63 MW będzie się składać z 14 turbin wiatrowych (o mocy 4,5 MW każda). Ich łączna zdolność produkcji energii jest szacowana na ponad 200 GWh rocznie.

Taka ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez farmę wiatrową jest równa zapotrzebowaniu około 90 tys. litewskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

64 mln euro na projekty wiatrowe

UAB VVP Investment, spółka zależna Grupy Ignitis powołana do budowy i eksploatacji farmy wiatrowej, otrzyma z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Nordyckiego Banku Inwestycyjnego (NIB) pożyczkę na sfinansowanie lądowej farmy wiatrowej Możejki w wysokości 64 mln euro. Łączny koszt inwestycji wynosi około 85 mln euro. Zarówno EBI,  jak i NIB przeznaczą na ten projekt po 32 mln euro. Pożyczka pokryje zatem około 75 proc. całkowitych kosztów farmy wiatrowej.

Od 1993 r. Europejski Bank Inwestycyjny sfinansował na Litwie projekty na łączną kwotę prawie 5 mld euro. W zeszłym roku EBI zapewniło finansowanie projektów w tym kraju na łączną kwotę prawie 303 mln euro, głównie w celu wsparcia infrastruktury morskiej oraz małych przedsiębiorstw i innowacji.

Nordycki Bank Inwestycyjny działa na Litwie od 1994 r. Do tej pory zapewnił finansowanie ponad 110 projektów o wartości ponad 1,6 mld euro. W ostatnich latach NIB przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz realizacji projektów komunalnych, programów renowacji i inwestycji w sektorze detalicznym na Litwie.

REKLAMA

Mniejszy import energii

Ponadto produkcja energii na farmie wiatrowej Możejki zmniejszy import energii elektrycznej, który obecnie pokrywa około dwóch trzecich zapotrzebowania kraju. Nowa farma wiatrowa wesprze także proces dekarbonizacji Litwy.

Wyprodukowana dzięki farmie wiatrowej energia elektryczna pozwoli uniknąć emisji CO2 na szacunkowym poziomie 61 tys. ton rocznie.

Wdrażając transformację energetyczną na Litwie i w krajach bałtyckich, dążymy do stworzenia w 100 proc. zielonego i bezpiecznego ekosystemu energetycznego. Nie będzie to możliwe bez wsparcia wiodących europejskich instytucji finansowych – powiedział Jonas Rimavičius, dyrektor finansowy Grupy Ignitis.

Do 5 GW w 2030

Celem Grupy Ignitis jest czterokrotne zwiększenie mocy zielonej generacji z 1,2 GW w 2022 r. do 4–5 GW do 2030 r. Rozwijając portfel produktów niskoemisyjnych ze szczególnym naciskiem na morską energię wiatrową, lądową energię wiatrową, fotowoltaikę i magazynowanie energii, Grupa Ignitis dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto w latach 2040–2050.

Litewska firma jest aktywna między innymi na polskim rynku energetyki odnawialnej. O tym, jak Grupa Ignitis rozwija projekty OZE, szerzej w artykule: Ignitis inwestuje w rozwój energetyki wiatrowej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA