REKLAMA
 
REKLAMA

Ignitis inwestuje w rozwój energetyki wiatrowej

Ignitis inwestuje w rozwój energetyki wiatrowej
Fot. Ignitis

Wyniki finansowe Ignitis za pierwsze półrocze 2023 r. pokazują rosnące znaczenie biznesu związanego z zieloną energią. W kolejnych latach znaczenie OZE dla litewskiej grupy energetycznej jeszcze wzrośnie m.in. dzięki inwestycjom w Polsce.

Jak podaje Grupa Ignitis, jej inwestycje w I połowie 2023 r. wzrosły ponad dwukrotnie do poziomu 402,6 mln euro i były w dużej mierze ukierunkowane na nowe lądowe projekty wiatrowe.

Inwestycje w farmy wiatrowe

Nakłady inwestycyjne Ignitis w Polsce wyniosły ponad 92 mln euro, a realizacja projektów przebiega zgodnie z planem. Projekt Silesia I, czyli farma wiatrowa mocy 50 MW w Bąkowie, w okolicach Wrocławia, dostarczy pierwszą moc do sieci w czwartym kwartale 2023 r. Szacowana produkcja energii ma wynieść około 122 GWh rocznie. W sąsiedztwie powstaje farma wiatrowa Silesia 2, której całkowita moc wyniesie 137 MW. Projekt jest w zaawansowanej fazie rozwoju, a uruchomienie inwestycji zaplanowano na drugą połowę 2024 r. W planach Grupy jest osiągnięcie do 2030 r. poziomu 4-5 GW w segmencie zielonych mocy wytwórczych.

REKLAMA

Zadłużenie maleje

W porównaniu z końcem 2022 r. wskaźniki dźwigni finansowej Grupy pozostały na dobrym poziomie. Zadłużenie netto spadło o 2 proc. (z 986,9 mln euro do 966,7 mln euro), głównie dzięki dodatnim FCF, na które wpłynęła wyższa EBITDA i spadek NWC (z 443,3 mln euro do 191,0 mln euro). Wskaźnik FFO/Dług netto Grupy utrzymał się na stabilnym poziomie 48 proc. (w porównaniu do 49 proc. na dzień 31 grudnia 2022 r.

Skorygowany zysk EBITDA w tym okresie wyniósł 253,5 mln euro, z czego ponad 40 proc. wypracowały zielone moce wytwórcze grupy.

Biorąc pod uwagę dobre wyniki finansowe za pierwsze półrocze, Grupa podtrzymuje swoją prognozę skorygowanej EBITDA na poziomie 430-480 mln euro w 2023 r.

REKLAMA

Wzrost mocy do ponad 6 GW

Od początku 2023 r. portfel zielonych mocy wytwórczych Grupy wzrósł do 6,3 GW (z 5,1 GW), zabezpieczona moc do 2,5 GW (z 1,6 GW), a moc zainstalowana do 1,3 GW (z 1,2 GW).

Niedawno Ignitis wspólnie z francusko-portugalskim Ocean Winds wygrał przetarg na zagospodarowanie strefy w litewskiej części Morza Bałtyckiego przewidzianej pod budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Grupa planuje także, wraz z firmą Copenhagen Infrastructure Partners, wziąć udział w zbliżających się estońskich i łotewskich przetargach na strefy pod morskie farmy wiatrowe. Natomiast morski projekt wiatrowy Moray West (882 MW), który jest realizowany na Morzu Północnym i w którym udziałowcem jest Ignitis, osiągnął zamknięcie finansowania.

Grupa kontynuuje działania związane z dekarbonizacją i minimalizowaniem swojego wpływu na środowisko naturalne. Emisje gazów cieplarnianych Ignitis zmniejszyły się we wszystkich obszarach i wyniosły łącznie 2,61 mln ton ekwiwalentu CO2 (6 proc. mniej r/r)).

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA