Na Bałtyku powstanie ogromna farma wiatrowa

Na Bałtyku powstanie ogromna farma wiatrowa
Farma wiatrowa Baltic 2. Fot. EnBW

Niemieckonorweskie konsorcjum zrealizuje projekt ogromnej morskiej farmy wiatrowej Arkona na Morzu Bałtyckim, która docelowo osiągnie moc 385 MW.

Niemiecki E.ON i norweski Statoil zbudują na Bałtyku ogromną morską farmę wiatrową Arkona, której koszt szacuje się na ponad 1,2 mld euro. Statoil obejmie 50 proc. udziałów w projekcie. E.ON będzie odpowiedzialny za budowę i utrzymanie elektrowni wiatrowych.

Morska farma wiatrowa Arkona, której uruchomienie zaplanowano na 2019 r., będzie zlokalizowana 35 km od niemieckiej wyspy Rugen. W trakcie konstrukcji zatrudnienie znajdzie ok. 400 pracowników, a po uruchomieniu farma wiatrowa Arkona będzie obsługiwana na stałe przez ok. 50 specjalistów, a także ma wygenerować ok. 100 miejsc pracy w firmach zewnętrznych.

REKLAMA

Elektrownie wiatrowe, osadzone na fundamentach na głębokości od 23 do 37 metrów, mają produkować energię w ilości odpowiadającej konsumpcji ok. 400 tys. gospodarstw domowych. Turbiny, każda o mocy 6 MW, dostarczy Siemens.

Ten projekt stwarza idealne warunki do dalszego obniżania kosztów morskiej energetyki wiatrowej i stanowi ogromny skok w kierunku uczynienia źródeł odnawialnych konkurencyjnymi – zapewnia Michael Lewis, CEO spóki E.ON Climate & Renewables.

REKLAMA

E.ON informuje, że po uruchomieniu farmy wiatrowej Arkona będzie pierwszym operatorem morskich farm wiatrowych działających jednocześnie na Morzach Północnym i Bałtyckim. Niemiecki koncern posiada w swoim portfelu farmy wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,2 GW i jest drugim największym na świecie operatorem farm wiatrowych na morzu.

W trakcie realizacji jest inny projekt offshore, który należy do niemieckiego koncernu. Morska farma wiatrowa Rampion, która powstaje na Morzu Północnym, w pobliżu brytyjskiego miasta Brighton, będzie się składać z elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 400 MW.

Z kolei Statoil rozpoczyna swoją działalność w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Norweska firma buduje u wybrzeży Szkocji pierwszą morską farmę wiatrową, która będzie się składać z pływających turbin wiatrowych. Pływające turbiny wiatrowe, których łączna moc wyniesie 30 MW, będą oddalone od szkockich brzegów o około 25 km.

Statoil szacuje, że koszty posadowienia pływających elektrowni wiatrowych u wybrzeży Szkocji będą niższe aż o 60-70 proc. w porównaniu do kosztu testowej pływającej turbiny, którą zainstalowano u wybrzeży Norwegii. 6 lat temu pływająca turbina o mocy 2,3 MW została przymocowana linami do morskiego dna w pobliżu norweskiej wyspy Karmøy. Turbina, której wysokość wieży wynosi 65 metrów, a waga to ponad 130 ton, kosztowała około 52 mln euro.

Podanie wiadomości o realizacji projektu Arkona przez E.ON i Statoil zbiegło się wczoraj z inną informacją na temat inwestycji wiatrowych E.ON. Niemiecka firma poinformowała o uzyskaniu zgodny norweskiego rządu na realizację projektu ogromnej lądowej farmy wiatrowej, która powstanie w regionie Nord-Odal, na północ od Oslo, i której moc wyniesie docelowo 155 MW. 

gramwzielone.pl