Ikea uruchomiła swoją trzecią farmę wiatrową w Polsce

Ikea uruchomiła swoją trzecią farmę wiatrową w Polsce
REpower press

{więcej}Wraz z uruchomieniem farmy wiatrowej Rymanów o mocy 26 MW wiatrowe portfolio szwedzkiego koncernu w Polsce zwiększyło się do 44 MW. 

Wszystkie farmy wiatrowe, które w naszym kraju posiada Ikea, są zlokalizowane na Podkarpaciu. Szwedzi kupili je za 87 mln euro od portugalskiego dewelopera Martifer w drugiej połowie 2011 roku. Zakupione projekty – Bukowsko, Łęki Dukielskie i Rymanów – znajdowały się wówczas na różnym etapie przygotowania. Farmy wiatrowe Bukowsko o mocy 18 MW oraz Łęki Dukielskie o mocy 10 MW – złożone z elektrowni wiatrowych REpower MM92, każda o mocy 2 MW – znajdowały się już wówczas w fazie operacyjnej, natomiast projekt Rymanów był jeszcze na etapie zdobywania pozwoleń. 

REKLAMA

– Zakup farm wiatrowych w Polsce stanowi kolejny krok Ikea w stronę realizacjijednego z naszych długofalowych celów środowiskowych, jakim jest pozyskiwanie i korzystanie wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Wierzymy, że w przyszłości również w Polsce uda nam się wykorzystać generowaną w ten sposób energię do zasilania naszych sklepów. Zrównoważony rozwój oraz podejmowanie działań proekologicznych są integralną częścią naszej strategii i wyrazem naszej wizji, jaką jest tworzenie lepszych warunków życia dla wielu ludzi – informował w październiku 2011 roku Walter Kadnar, dyrektor sieci sklepów Ikea w Polsce.

REKLAMA

Ikea szacuje, że energia produkowana przez swoje, zlokalizowane na Podkarpaciu farmy wiatrowe pozwoli na 50-procentowe zaspokojenie zapotrzebowania na prąd generowanego przez polskie spółki szwedzkiej grupy. W naszym kraju kilka centrów Ikei korzysta już z energii generowanej przez kolektory słoneczne (sklepy w Łodzi, Gdańsku i Krakowie) i pompy ciepła (Łódź i Wrocław). Szedzka firma interesuje się zieloną energią od dłuższego czasu inwestując m.in. w elektrownie fotowoltaiczne montowane na dachach swoich sklepów, a także przejmując farmy wiatrowe w Europie Zachodniej. Ikea aktywnie uczestniczy też w europejskim systemie tzw. gwarancji pochodzenia energii z OZE. 
gramwzielone.pl