W Trójmieście powstał kolejny zakład produkujący na potrzeby offshore

W Trójmieście powstał kolejny zakład produkujący na potrzeby offshore
Farma wiatrowa London Array. Foto: London Array press

{więcej}Energomontaż Północ Gdynia uruchomi produkcję elementów dla morskich farm wiatrowych. Będzie to już kolejna tego rodzaju inwestycja w polskim przemyśle stoczniowym. 

Budowa zakładu, w którym będą produkowane konstrukcje na porzeby morskiej energetyki wiatrowej, ale także energetyki konwencjonalnej, kosztowała 65 mln zł. Jak podaje „Puls Biznesu”, aż 80% elementów produkowanych przez Energomontaż Północ Gdynia trafia na eksport, a konstrukcje firmy z Gdyni zostały zamontowane m.in. na największej morskiej farmie wiatrowej London Array, która jest zlokalizowana na Morzu Północnym i której moc wynosi 630 MW. 

REKLAMA

„PB” dodaje, że infrastruktura do budowy elementów dla morskich farm wiatrowych powstaje także w Stoczni Nauta należącej do Stoczni Gdynia. 

REKLAMA

Produkcja elementów dla farm wiatrowych jest prowadzona także w Stoczni Gdańsk. Ostatnim zamówieniem realizowanym przez należącą do Stoczni Gdańsk spółkę GSG Towers w tym zakresie było wyprodukowanie 35 wież wiatrowych dla duńskiego producenta Vestas. Wyprodukowane w Gdańsku wieże wiatrowe zasilą położoną na Ukrainie farmę wiatrową Botievo, której moc ma liczyć docelowo 105 MW. Stocznia Gdańsk zapowiada realizację kolejnych projektów dla Vestas będącego globalnym liderem w produkcji elektrowni wiatrowych. 
gramwzielone.pl