Enea sprawdziła pięć technologii magazynowania energii

Enea sprawdziła pięć technologii magazynowania energii
Enea Operator

Odpowiedzialna za utrzymanie i rozwój sieci dystrybucyjnej spółka Enea Operator zakończyła testy pięciu prototypowych magazynów energii elektrycznej, działających w oparciu o zróżnicowane technologie. Testy miały wykazać, które z urządzeń w zależności od specyfiki sieci optymalnie spełniają konkretne oczekiwania operatora sieci. 

Pięć magazynów energii w różnych technologiach zainstalowano w Gubinie, Pogorzelicy, Opalenicy, Zielonej Górze i Bydgoszczy.

Magazyn energii w Gubinie został wyposażony w elektryczne kondensatory dwuwarstwowe (Electrolical Double Layer Capacitor, EDLC), w Pogorzelicy zastosowano kondensatory litowo-jonowe (LIC), w Opalenicy baterie litowo-żelazowo-fosforowe (LFP), w Zielonej Górze baterie litowo-tytanowe (LTO), a w Bydgoszczy wykorzystano baterie ołowiowo-kwasowe typu VRLA.

REKLAMA

Moc każdego magazynu wyniosła po 100 kW, jednak ich pojemności znacznie się różniły.

Magazyn EDLC w Gubinie został wyposażony w kondensatory połączone w gotowe moduły, które z kolei są połączone szeregowo oraz równolegle, aby uzyskać odpowiednie napięcie oraz pojemność. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że pojemność nominalna netto (użyteczna) tego magazynu w momencie instalacji wynosiła 1,8 kWh.

Magazyn w Pogorzelicy został zbudowany w oparciu o kondensatory LIC (Lithium Ion Capacitor). Pojemność nominalna netto tego magazynu w momencie instalacji wyniosła 2,6 kWh,

W magazynie energii w Opalenicy zastosowano baterie litowo-żelazowo-fosforowe, które zostały umieszczone w wolnostojącej szafie. Pojemność tego magazynu na początku sięgała 66 kWh.

Instalacja wykonana w Zielonej Górze bazująca na bateriach litowo-tytanowych (LTO) posiadała pojemność netto, która w początkowym etapie eksploatacji wynosiła 35 kWh.

Największą pojemność ma magazyn uruchomiony w Bydgoszczy, który bazuje na bateriach kwasowo-ołowiowych typu VRLA. Pojemność użyteczna w momencie instalacji rozumiana jako 80 proc. pojemności mierzonej podczas rozładowania prądem 0,5C wynosiła w przypadku tej instalacji 100 kWh.

REKLAMA

Przeprowadzone przez Eneę testy miały wykazać, które z urządzeń w zależności od specyfiki sieci spełniają optymalnie oczekiwania operatora. Zadaniem prototypowych magazynów było podniesienie jakości i bezpieczeństwa dostaw prądu, a także efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii podłączonych do sieci niskiego napięcia.

Instalacje pracowały jako część sieci dystrybucyjnej Enei Operator przez ponad pół roku. Pozwoliło to na zebranie danych niezbędnych do przeprowadzenia analiz i oceny przydatności magazynów w zależności od warunków. Instalacje zostały zintegrowane z systemami AMI oraz SCADA, które pozwalają na bieżąco monitorować parametry sieci elektroenergetycznej. 

Enea Operator podkreśla, że opracowanie innowacyjnego i efektywnego sposobu magazynowania energii na poziomie niskiego napięcia jest szczególnie ważne w dobie dynamicznego rozwoju mikroinstalacji prosumenckich, a zastosowanie magazynów energii na sieciach niskiego napięcia w konsekwencji przełoży się na poprawę jakości i bezpieczeństwa usług oferowanych przez OSD.

Spółka zapewnia, że przeprowadzone przez nią testy są wstępem do wdrożenia magazynów energii na dużą skalę. Prototypowe magazyny będą obiektami dalszych badań i mają jednocześnie realizować usługi systemowe w punktach przyłączenia.

Paweł Szczeszek, prezes Enei, podkreśla, że wykorzystanie magazynów energii zostało wpisane do zaktualizowanej strategii grupy jako jeden z priorytetów. 

– Zgodnie ze strategią Enei, magazyny energii jako technologia kluczowa do zapewnienia stabilności OZE i budowania bezpieczeństwa energetycznego, będą jedną ze specjalizacji Grupy Enea. Enea Operator już buduje swoje kompetencje do efektywnego wykorzystania nowych technologii w działalności OSD, a współpraca ze światem nauki daje nam dostęp do innowacyjnych rozwiązań – komentuje Paweł Szczeszek.

Zrealizowany przez Enea Operator projekt „Innowacyjne usługi systemowe magazynów energii zwiększające jakość i wydajność wykorzystania energii elektrycznej” został sfinansowany z funduszy unijnych przekazanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, działanie 1.2. Sektorowe programy B+R.

Wartość projektu wyniosła 7,23 mln zł, z czego koszt dostawy komponentów potrzebnych do budowy magazynów energii wyniósł 2,98 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej sięgnęło 3,19 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl