Tesla nie wyrabia się z produkcją magazynów energii

Tesla nie wyrabia się z produkcją magazynów energii
Elon Musk. Fot. NVIDIA Corporation, flickr cc

Amerykański koncern pochwalił się kolejnym wzrostem sprzedaży magazynów energii. Byłby on jeszcze większy, gdyby Tesla miała odpowiednie zdolności produkcyjne. Inaczej jest w przypadku fotowoltaiki – w tym segmencie Tesla nie notuje podobnych sukcesów.

Ostatni kwartał i cały 2022 rok okazały się rekordowe dla Tesli zarówno pod względem przychodów, jak i zysku. Przychody firmy Elona Muska w ubiegłym roku wzrosły do 81,5 mld dolarów, zwiększając się rok do roku o ponad 50 proc. Z kolei roczny zysk netto w ujęciu GAAP podwoił się, osiągając poziom 12,6 mld dolarów.

Rekordowa sprzedaż magazynów energii

Miniony kwartał i rok okazały się także korzystne dla Tesli pod względem sprzedaży magazynów energii.

REKLAMA

W ostatnim kwartale koncern z Kalifornii zrealizował dostawy magazynów energii o łącznej pojemności 2462 MWh, poprawiając tym samym rekordowy wynik z wcześniejszego kwartału (2100 MWh). Tymczasem jeszcze rok wcześniej – w ostatnim kwartale 2021 roku – Tesla była w stanie dostarczyć magazyny o pojemności poniżej 1 GWh (dokładnie 978 MWh).

Segment magazynów energii Tesli poprawił wyraźnie wynik sprzedaży w całym 2022 roku. W sumie dostarczono w tym okresie magazyny o pojemności 6541 MWh – w porównaniu do 3992 MWh rok wcześniej oraz 3022 MWh dwa lata wcześniej. W zestawieniu z wynikiem sprzed pięciu lat w zeszłym roku pojemność dostarczonych urządzeń była sześć razy większa.

Wkrótce kolejna gigafabryka

Tesla odnotowałaby jeszcze większy wzrost sprzedaży, ale nie jest w stanie zrealizować wszystkich zamówień. Firma Elona Muska już w kolejnym raporcie kwartalnym podkreśla, że popyt na magazyny energii jest dużo większy niż jej zdolności produkcyjne.

Tę sytuację ma zmienić uruchomienie gigafabryki magazynów energii, która jest obecnie w trakcie budowy. Zakład w Lathrop w Kalifornii ma wytwarzać w skali roku urządzenia o pojemności 40 GWh.

REKLAMA

Elon Musk zapowiedział ostatnio, że w magazynach energii Tesli będą stosowane nowe ogniwa litowo-jonowe opracowane przez amerykański koncern, które są oznaczone jako 4680. Ich wykorzystanie ma poprawić efektywność kosztową.

Fotowoltaika słabiej

Tesla nie notuje podobnego sukcesu w przypadku drugiej nogi swojego energetycznego biznesu, jaką jest fotowoltaika. Amerykańska firma w ubiegłym kwartale sprzedała elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 100 MW i był to wynik nieznacznie lepszy do odnotowanych w poprzednich kwartałach (w całym 2022 roku Tesla zainstalowała 318 MW fotowoltaiki).

Nadal nie ma informacji o tym, kiedy pełną parą ruszy montaż flagowego fotowoltaicznego produktu firmy Elona Muska, jakim są solarne dachy.

Tylko 7 proc. biznesu

W sumie energetyczny biznes Tesli, na który składają się magazyny energii i fotowoltaika, w czwartym kwartale zeszłego roku miał 1,31 mld dolarów przychodów wobec wyniku na poziomie 1,11 mld dolarów z wcześniejszego kwartału.

Znaczenie tego segmentu w ogólnym wyniku finansowym Tesli nadal pozostaje relatywnie małe. W minionym kwartale segment magazynów i fotowoltaiki wypracował tylko około 7 proc. ogólnych przychodów Tesli, które dzięki zwiększonej sprzedaży aut wzrosły do ponad 24,3 mld dolarów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.