REKLAMA
 
REKLAMA

Ambri uzyskuje certyfikat UL 1973 dla swoich baterii z ciekłym metalem

Ambri uzyskuje certyfikat UL 1973 dla swoich baterii z ciekłym metalem
Fot. Ambri

Producent baterii opartych na ciekłym metalu otrzymał certyfikat UL 1973 dla swoich ogniw akumulatorowych Liquid Metal. Jego zdaniem jest to kamień milowy w kierunku komercjalizacji tej technologii.

Firma Ambri z siedzibą w Marlborough w Stanach Zjednoczonych poinformowała w ostatnim komunikacie, że jej bateryjne ogniwa wykorzystujące ciekły metal uzyskały certyfikat UL 1973. Wydała go globalna firma Underwriters Laboratories (UL) z siedzibą Northbrook w stanie Illinois. Zajmuje się ona m.in. testowaniem, certyfikacją i oceną bezpieczeństwa systemów magazynujących energię elektryczną.

Kamień milowy

Jak podkreśla producent, bezpieczeństwo i niezawodność od zawsze towarzyszyły Ambri przy projektowaniu i produkowaniu systemów magazynowania energii. Uzyskanie certyfikatu UL 1973 ma być dowodem na to, że za słowami idą czyny. Producent postrzega uzyskanie certyfikatu jako kamień milowy na drodze komercjalizacji Liquid Metal i szansę na rozszerzenie współpracy przy wdrożeniach.

REKLAMA

Sam certyfikat potwierdza spełnienie przez baterie (również litowo-jonowe) norm bezpieczeństwa, wymagań konstrukcyjnych, a także uzyskanie wymaganych wyników w testach wydajności i testach mechanicznych.

W zeszłym roku informowaliśmy, że firmy Ambri i Reliance Industries podpisały porozumienie (Memorandum of Understanding, MOU), w ramach którego ta pierwsza miała dostarczyć pilotażową instalację do magazynowania energii opartą na technologii Liquid Metal. Do połowy 2023 r. Ambri miało dostarczyć pierwsze zestawy bateryjne do Reliance i zaraz po tym uruchomić system magazynowania energii.

W ramach poszerzania portfolio kontrahentów Ambri poinformowało również w jednym z ostatnich komunikatów o rozpoczęciu współpracy z Excel Energy. W jej ramach system bazujący na bateriach z metalem ciekłym o pojemności 300 kWh będzie prawdopodobnie od 2024 roku przez kolejne 12 miesięcy testowany w Kolorado. Partnerzy zapowiadają również wykorzystanie inteligentnego oprogramowania GridNXT Microgrid, które ma umożliwić podłączenie do baterii wielu odnawialnych źródeł energii jednocześnie i zarządzanie nimi.

REKLAMA

Lepsze niż litowo-jonowe?

Od początku prac nad bateriami wykorzystującymi ciekły metal Ambri zapewnia, że rozwiązanie to zapewni tanią i długotrwałą alternatywę w magazynowaniu energii wobec baterii li-ion.

Bateria oparta na ciekłych metalach składa się z anody ze stopu wapniowego, elektrolitu ze stopionej soli i katody z cząstek stałych antymonu. Wymienione materiały mają być stosunkowo tanie i dostępne, a budowa samego systemu ma obejmować niewielką liczbę etapów. Co więcej, system Ambri ma nie wymagać rozbudowanego układu chłodzącego, przeciwpożarowego oraz przeciwwybuchowego (które często wymagane są przy wielkoskalowych instalacjach opartych na bateriach li-ion).

Gotowy system zamknięty w kontenerze składa się z ogniw, systemów zarządzania temperaturą oraz BMS. Połączenie odpowiedniej liczby ogniw pozwala zbudować system magazynowania energii o skali kilku MWh, którego żywotność ma wynosić nawet 20 lat.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA