Ogromny kontrakt na magazyny energii w innowacyjnej technologii

Ogromny kontrakt na magazyny energii w innowacyjnej technologii
fot. Ambri

Firma Ambri zajmująca się produkcją baterii bazujących na metalach ciekłych dostarczy do Reliance Industries pilotażową instalację magazynowania energii elektrycznej. Reliance zamierza do 2035 roku zainwestować ponad 10 mld dolarów, aby osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto.

W zeszłym roku spółki Ambri i Reliance Industries zawarły umowę o partnerstwie na rzecz rozwoju technologii magazynowania energii oraz skalowalności tego procesu. Kilka dni temu podpisały protokół ustaleń (Memorandum of Understanding, MOU) przewidujący dostarczenie pilotażowej instalacji magazynowania energii bazującej na bateriach Ambri, w których wykorzystywane są właściwości metali ciekłych.

Droga do zeroemisyjności

REKLAMA

Reliance Industries jest największym konglomeratem przemysłowym na terenie Indii. Jego zysk netto w roku obrotowym zakończonym 31 marca 2022 roku wyniósł 9 mld dolarów (około 43 mld zł). Spółka wyznaczyła sobie cel osiągnięcia do 2035 roku zerowej emisji CO2 netto. Ma to być możliwe dzięki wykorzystaniu na terenie zakładów Reliance elektrolizerów, ogniw wodorowych, elektrowni wiatrowych, słonecznych, a także baterii.

Indyjski gigant chce na ten cel przeznaczyć ponad 10 mld dolarów. Planuje między innymi zainstalowanie 100 GW mocy wytwórczych w energetyce słonecznej oraz magazynów energii na skalę gigawatów w swoim zakładzie w kompleksie Dhirubhai Ambani Green Energy Giga, który znajduje się w Jamnagar w stanie Gudżarat.

 

W obszarze magazynowania czystej energii największym partnerem Reliance ma być firma Ambri. Do połowy 2023 roku wyśle ona do Reliance pierwsze zestawy gotowych systemów magazynowania energii bazujących na metalach ciekłych. Instalacja od razu po dostarczeniu ma być gotowa do uruchomienia i pracy z pełną wydajnością.

REKLAMA

Technologia Ambri

Według przedstawicieli Reliance Industries technologia magazynowania energii opracowana przez Ambri jest konkurencyjna pod każdym względem wobec masowo stosowanych baterii litowo-jonowych. Indyjski konglomerat wsparł Ambri w sierpniu tego roku zbiórką 144 mld dolarów przeznaczonych na rozwój baterii i fabryki, która pozwoli na zwiększenie produkcji.

Jak twierdzi Sanjay Mashruwala, dyrektor w Reliance New Energy, inwestycja ma również znaczenie strategiczne dla Reliance, ponieważ firma zamierza także później wykorzystywać technologię Ambri w swoich procesach.

Jak czytamy na stronie internetowej Ambri, system magazynowania energii firmy jest gotowym zestawem wyposażonym w ogniwa, system zarządzania bateriami (BMS). Całość jest zamknięta w odpornej na warunki atmosferyczne obudowie. Producent zapewnia, że jego technologia jest przeznaczona do zastosowań wymagających dużej pojemności energetycznej, częstych cykli ładowania, długiej żywotności i wysokiej efektywności.

Bateria wykorzystująca ciekłe metale składa się z anody ze stopu wapniowego, elektrolitu ze stopionej soli i katody z cząstek stałych antymonu. Materiały te są stosunkowo tanie i dostępne, a budowa systemu ma się składać z kilku etapów.

Aktywne materiały w ogniwach Ambri odwracalnie stapiają się i rozwarstwiają podczas ładowania i rozładowywania. Elektrolit jest stabilny termodynamicznie z elektrodami, co pozwala uniknąć niepożądanych reakcji ubocznych (takich jak tworzenie się powłoki), które mogą pogorszyć wydajność innych ogniw chemicznych. Co więcej, elektroda ujemna jest całkowicie zużywana po rozładowaniu, a następnie ponownie odtwarzana w każdym cyklu, co skutkuje wysoce powtarzalnym procesem bez efektu pamięci.

Niedawno system magazynowania Ambri uzyskał certyfikat UL1973.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.