REKLAMA
 
REKLAMA

Kontrakt na budowę największego bateryjnego magazynu energii

Kontrakt na budowę największego bateryjnego magazynu energii
fot. YouTube/Ingeteam

W największym akumulatorowym magazynie energii na świecie znajdą się komponenty dostarczone przez hiszpańską spółkę Ingeteam. Obiekt ma być w pełni operacyjny za dwa lata. 

Hiszpańska firma Ingeteam specjalizująca się w produkcji urządzeń do konwersji energii poinformowała o zamówieniu na falowniki i stacje transformatorowe dla projektu Oasis de Atacama. Ma to być największy w skali globalnej bateryjny magazyn energii. Na chilijskiej pustyni Atacama buduje go spółka Grenergy.

Według założeń projektu osiągnie on pełną operacyjność w 2026 r. Pojemność magazynu energii, który będzie gromadził energię pochodzącą z elektrowni fotowoltaicznych, wynieść ma 4,1 GWh. Pomoże on w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności chilijskiego systemu elektroenergetycznego.

REKLAMA

Falowniki dla solar+storage

Ingeteam działa na chilijskim rynku od ponad 10 lat. Teraz Grenergy wybrał firmę jako partnera technologicznego dla swojego projektu Oasis de Atacama. Połączy on wytwarzanie energii z fotowoltaiki z magazynowaniem energii. Ingeteam dostarczy swoją technologię konwersji i kontroli mocy dla obu systemów – solarnego i bateryjnego.

Inwestycja ma być realizowana w pięciu fazach, kolejno uruchamianych w ciągu najbliższych 36 miesięcy. Po ich zakończeniu magazyn energii zapewni 1 GW mocy i 4,1 GWh pojemności magazynowej.

Hiszpańska spółka wyprodukuje i dostarczy na potrzeby projektu inwertery fotowoltaiczne i akumulatorowe, wstępnie zintegrowane ze stacjami transformatorowymi. Umowa przewiduje dostarczenie urządzeń gotowych do instalacji. Ponadto Ingeteam ma zapewnić system sterowania i usługi uruchomienia falowników, stacji transformatorowych i całych obiektów.

REKLAMA

Ekspansja hiszpańskiej technologii w Chile

Od czasu rozpoczęcia działalności w Chile ponad 10 lat temu Ingeteam dostarczył swoją technologię dla 68 elektrowni fotowoltaicznych. Wiele spośród nich to mniejsze elektrownie PV zrealizowane we współpracy z Grenergy. Jednak Hiszpanie realizowali także dostawy dla projektów wielkoskalowych, jak np. Malgarida, San Pedro, Granja Solar, Amanecer Solar czy Usya.

Chile jest na etapie silnego zaangażowania w magazynowanie energii jako kluczowy element maksymalizacji wykorzystania energii odnawialnej. Coraz więcej projektów sięga po naszą technologię i jesteśmy niezwykle dumni, że możemy pomóc temu krajowi w osiągnięciu jego celów w zakresie dekarbonizacji gospodarki – powiedział José Antonio Unanue, dyrektor biznesowy Ingeteam ds. bateryjnych magazynów energii.

Chilijski rząd w listopadzie 2022 r. uchwalił ustawę zakładającą przyspieszenie rozwoju energetyki odnawialnej w tym kraju (głównie wiatrowej i fotowoltaicznej). Celem Chile jest osiągnięcie 70-proc. udziału OZE w krajowej konsumpcji energii do 2030 r., a następnie neutralności pod względem emisji CO2 do roku 2050. Wpisuje się to w założenia porozumienia paryskiego przyjętego przez kraje ONZ w 2015 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA