Tak sprzedają się pompy ciepła na świecie. Polska ważnym rynkiem

Tak sprzedają się pompy ciepła na świecie. Polska ważnym rynkiem
Daikin

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przedstawiła raport na temat globalnego rynku pomp ciepła. Pokazuje w nim między innymi, jaki jest udział pomp ciepła w ogólnej sprzedaży urządzeń grzewczych na poszczególnych rynkach, także w Polsce.

Z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) wynika, że w ubiegłym roku na świecie sprzedaż pomp ciepła wzrosła średnio o 11 proc. w względem sprzedaży z 2021 roku (rok wcześniej wzrost wyniósł 13 proc.).

Liderem w inwestycjach w pompy ciepła pozostaje Europa. Na naszym kontynencie w ubiegłym roku sprzedaż pomp typu powietrze-woda wzrosła nawet o 49 proc. W przypadku pomp powietrze-powietrze wzrost sprzedaży na europejskim rynku wyniósł 19 proc.

REKLAMA

W sumie w Europie w ubiegłym roku zostało sprzedanych około 3 mln pomp ciepła, co jest wartością wyższą o niemal 40 proc. względem sprzedaży odnotowanej w 2021 roku.

Polska wśród liderów

W swoim raporcie MAE wskazuje Polskę jako jednego z europejskich liderów, jeśli chodzi o wzrost sprzedaży pomp ciepła. Nasz kraj, podobnie jak Czechy, podwoił sprzedaż tych urządzeń w 2022 roku. Największymi rynkami pod względem sprzedaży pomp w ubiegłym roku były Włochy, Niemcy i Francja, które razem wygenerowały niemal połowę sprzedaży tych urządzeń w Europie.

Z kolei w przeliczeniu na liczbę mieszkańców europejskimi liderami w sprzedaży pomp ciepła pozostają kraje nordyckie. Pod tym względem notują one 5-krotnie wyższy wynik niż inne kraje Europy.

Pod względem nowej sprzedaży największy udział jednostek powietrze-powietrze mają kraje nordyckie i bałtyckie, które stanowią od około 50 proc. do 80 proc. instalacji. Podobnie zakupy tego typu jednostek są wysokie również w Europie Południowej. W Niemczech i Polsce preferowaną technologią są pompy ciepła typu powietrze-woda. Systemy hybrydowe, łączące pompy ciepła z kotłami gazowymi, popularne są np. we Włoszech, gdzie w 2022 roku odpowiadały za ponad 40 proc. sprzedaży w segmencie powietrze-woda. To najbardziej wydajne modele – ale i najdroższe. Zapotrzebowanie na prace ziemne i dodatkowa przestrzeń sprawiają, że obecnie stanowią one mniej niż 10 proc. sprzedaży w Europie – odnotowuje MAE.

Eksperci agencji pokazują także, jak w ostatnich dwóch latach zmienił się udział pomp ciepła w ogólnej sprzedaży urządzeń grzewczych na wybranych rynkach: w Polsce, Niemczech, Włoszech, Francji i Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

W 2022 roku udział pomp ciepła w sprzedaży urządzeń grzewczych w Polsce wyraźnie wzrósł w porównaniu z udziałem, który miały te urządzenia w naszym rynku w 2021 roku. Według MAE w ubiegłym roku wyprzedziliśmy nawet Niemców i Włochów.

Udział pomp ciepła w sprzedaży urządzeń grzewczych na wybranych rynkach w latach 2021–2022

 

Udział pomp ciepła w sprzedaży urządzeń grzewczych na wybranych rynkach w latach 2021-2022. Źródło: MAE.
źródło: MAE

100 mln domów

W najnowszym raporcie dotyczącym globalnego rynku pomp ciepła MAE odnotowuje, że w efekcie dotychczasowych inwestycji w te urządzenia pompy ciepła globalnie zaspokajają już około 10 proc. zapotrzebowania na ogrzewanie w budynkach. To oznacza, że z tego rodzaju ogrzewania korzysta już około 100 mln gospodarstw domowych.

Agencja zaznacza jednak, że o ile inwestycje w pompy ciepła realizowane są z powodzeniem w domach jednorodzinnych, o tyle instalacje tych urządzeń w innych budynkach nadal idą zbyt wolno.

Wielorodzinne budynki mieszkalne i powierzchnie komercyjne będą musiały stać się priorytetem, jeśli ma być kontynuowany solidny wzrost. Modernizacje zwiększające efektywność energetyczną również muszą przyspieszyć, aby nowe pompy ciepła instalowane w istniejących budynkach były jak najbardziej wydajne i nie były przewymiarowane. Obniży to koszty początkowe i operacyjne dla odbiorców oraz zmniejszy obciążenie systemów zasilania, zwłaszcza w połączeniu z inteligentnym sterowaniem zapewniającym elastyczną pracę – oceniają eksperci MAE.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.