Włosi biją rekordy inwestycji w OZE

Włosi biją rekordy inwestycji w OZE
fot. Enel Green Power

Enel Green Power w 2022 roku wybudował na całym świecie instalacje odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 5223 MW, w tym 387 MW w magazynach BESS. Włoski koncern energetyczny osiągnął całkowitą moc zainstalowaną swojego portfela OZE na poziomie około 59 GW na koniec minionego roku.

Jak podaje Enel Green Power (EGP), firmie udało się w 2022 roku ustanowić trzy światowe rekordy: projektów w budowie (około 7200 MW, w tym 900 MW magazynów bateryjnych), energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych (około 124 TWh) oraz portfela projektów w trakcie realizacji (około 455 GW).

Gigant energetyki

REKLAMA

Według informacji EGP koncern jest obecnie największym na świecie prywatnym graczem w sektorze energii odnawialnej. W ubiegłym roku osiągnął około 59 GW mocy w OZE (wraz z projektami w budowie). W samych Włoszech EGP obsługuje elektrownie OZE, w tym magazyny energii, o mocy około 14,7 GW; w 2022 roku wyprodukował tam około 18,3 TWh energii ze źródeł odnawialnych: 12 TWh z projektów hydronenergetycznych, 1,3 TWh z wiatru i słońca, 5 TWh z geotermii.

Zainstalowane w ubiegłym roku przez EGP na całym świecie 5223 MW nowych mocy w OZE obejmuje ponad 80 elektrowni, głównie fotowoltaicznych (2622 MW) i wiatrowych (2160 MW). W samej Europie, głównie we Włoszech i Hiszpanii, koncern dodał 1137 MW mocy. 

Ponadto włoski koncern na koniec 2022 roku miał rekordowe moce w budowie: około 7200 MW w 67 farmach PV i wiatrowych oraz 900 MW w magazynach BESS.

REKLAMA

Kolejny ubiegłoroczny rekord EGP dotyczy globalnej produkcji energii z OZE. Łącznie było to około 124 TWh, w tym: 65,9 TWh z wiatru i słońca (wzrost o 10,5 TWh w porównaniu z 2021 rokiem), 52 TWh z energii wodnej i 6 TWh z geotermii.

Portfel projektów w realizacji osiągnął rekordowe 455 GW, co było wzrostem o około 24 proc. w stosunku do wcześniejszego roku.

W 2022 roku Enel Green Power potwierdził swoją pozycję globalnego lidera w segmencie energii odnawialnej. Pomimo wszystkich wyzwań, z jakimi przyszło nam się zmierzyć w tym ostatnim roku, który upłynął pod znakiem konfliktów geopolitycznych i pogarszającego się otoczenia makroekonomicznego, kontynuujemy rozwój, stawiając sobie ambitny cel osiągnięcia 75 GW mocy ze źródeł odnawialnych i akumulatorowych systemów magazynowania energii do 2025 roku, przy jednoczesnej silnej koncentracji na bezpieczeństwie, ludziach i środowisku, w którym działają nasze zakłady – powiedział Salvatore Bernabei, prezes Enel Green Power.

W najbliższych miesiącach firma zamierza wzmacniać swoje zaangażowanie w łańcuch dostaw. Fabryka modułów fotowoltaicznych firmy 3Sun w Katanii ma w lipcu 2024 roku osiągnąć roczną zdolność produkcyjną na poziomie 3 GW – wobec obecnych 200 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.