REKLAMA
 
REKLAMA

Ponad 35 mld euro na program rozwoju mniej dojrzałych technologii OZE

Ponad 35 mld euro na program rozwoju mniej dojrzałych technologii OZE
fot. Immo Wegmann/Unsplash

Komisja Europejska zatwierdziła włoski program pomocy państwa wspierający produkcję energii z OZE. Przewiduje on rozwój mniej rozpowszechnionych technologii, m.in. pływającej fotowoltaiki i pływających konstrukcji offshore.  

Włoski program zgłoszony do zatwierdzenia Komisji Europejskiej (KE) przewiduje wsparcie na poziomie 35,3 mld euro. Pomoc publiczna włoskiego rządu dla inwestycji w odnawialne źródła energii ma być udzielana w formie kontraktów różnicowych (CfD).

Jak podaje KE, efektem realizacji włoskiego programu ma być zainstalowanie 4,59 GW nowych mocy w odnawialnych źródłach energii.

REKLAMA

Technologie objęte wsparciem

Włoskie wsparcie zatwierdzone przez Komisję Europejską obejmie mniej dojrzałe technologie OZE i te charakteryzujące się wysokimi kosztami operacyjnymi. Wśród nich Włosi uwzględnili: morskie farmy wiatrowe na stałych fundamentach i pływających platformach, pływające elektrownie fotowoltaiczne, wykorzystanie energii morza (pływów i fal), geotermii i termodynamiki. Ponadto kontrakty CfD mają być przyznawane projektom z obszaru biogazu i biomasy.

Program o wartości 35,5 mld euro został ujęty w projekcie dekretu o nazwie FER2 i przekazany do Komisji Europejskiej na początku tego roku. Przewiduje on, że do końca 2028 r. powstaną inwestycje o łącznej mocy 4,59 GW. Propozycje będą wybierane w ramach przejrzystej i niedyskryminacyjnej procedury przetargowej.

Termin rozpoczęcia eksploatacji zwycięskich projektów wynosić ma 31-60 miesięcy w zależności od technologii.

REKLAMA

Program ten umożliwia Włochom wspieranie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z wykorzystaniem różnych technologii, w tym innowacyjnych. Środek ten pomaga Włochom osiągnąć cele w zakresie redukcji emisji i produkcji energii elektrycznej. Przyczyni się również do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu, jednocześnie ograniczając możliwe zakłócenia konkurencji – skomentowała Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji.

Rozwój OZE we Włoszech

Ten zatwierdzony przez Komisję Europejską program jest kolejnym już zgłoszonym i przyjętym włoskim programem rozwoju i wsparcia OZE. Pół roku temu KE zatwierdziła plan rządu włoskiego o wartości 17,7 mld euro dotyczący magazynowania energii elektrycznej. Ma on spowodować budowę magazynów o łącznej mocy ponad 9 GW i pojemności 71 GWh.

W ubiegłym roku z kolei Włosi zgłosili program pomocy publicznej o wartości 1,7 mld euro na wsparcie instalacji agrofotowoltaicznych. Komisja Europejska plan zatwierdziła. W jego efekcie powstać mają instalacje agroPV o łącznej mocy ponad 1 GW.

Niedawno jednak włoski rząd – według informacji PV Magazine – wydał dekret całkowicie zakazujący budowy instalacji fotowoltaicznych na obszarach rolnych. Zakaz ma dotyczyć rozmieszczania wielkoskalowych elektrowni PV na produktywnych gruntach rolnych. Wciąż jednak ma być możliwy rozwój agrofotowoltaiki na określonych typach gruntów, m.in. w byłych kamieniołomach i kopalniach, na obszarach objętych koncesją dla kolei państwowych i lotnisk oraz na terenach przemysłowych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA