REKLAMA
 
REKLAMA

Bruksela zatwierdza 1,7 mld euro wsparcia na agrofotowoltaikę

Bruksela zatwierdza 1,7 mld euro wsparcia na agrofotowoltaikę
fot. BayWa r.e.

Ogromne unijne środki mają się przyczynić do budowy instalacji agroPV o łącznej mocy ponad 1 GW. Skorzystają na tym m.in. właściciele gruntów rolnych, na których poza uprawami znajdą się panele fotowoltaiczne.

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła włoski program pomocy publicznej w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF) o wartości 1,7 mld euro. Przeznaczony jest na wsparcie instalacji agrofotowoltaicznych i ma się przyczynić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym Włoch.

Zgłoszony przez Włochy program potrwa do 31 grudnia 2024 r. i będzie częściowo finansowany z RRF.

REKLAMA

Ten program o wartości 1,7 mld euro umożliwia Włochom wspieranie bardziej efektywnego wykorzystania gruntów poprzez łączenie rolnictwa z produkcją energii odnawialnej. Przyczyni się on do ekologizacji sektora rolnego i przejścia na neutralność klimatyczną, zgodnie z celami Zielonego Ładu UE – skomentował Didier Reynders, komisarz odpowiedzialny za politykę konkurencji w KE.

Fotowoltaika i uprawa w jednym

W ramach zatwierdzonego programu we Włoszech mają powstać nowe instalacje agroPV o łącznej mocy 1,04 GW. Według szacunków wyprodukują one co najmniej 1300 GWh energii rocznie.

Dzięki systemom agrofotowoltaicznym możliwe jest wykorzystanie gruntów rolnych na jednoczesne prowadzenie działalności rolniczej i produkcję energii z paneli fotowoltaicznych. Pomoc od włoskiego rządu, przy wsparciu środków RRF, będzie przyznawana producentom rolnym w formie:

  1. dotacji inwestycyjnych; łączny budżet wyniesie tu 1,1 mld euro, z dotacji będzie można pokryć do 40 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji;
  2. taryf; szacowany budżet na tę formę wsparcie to 560 mln euro, środki będą wypłacane w fazie operacyjnej projektów przez okres 20 lat.

Przewidziane w ramach drugiego typu wsparcia taryfy mają być gwarantowane w ramach dwustronnych kontraktów różnicowych. Ustalane będą w drodze przetargu w formule „pay-as-bid”. Wytwórcy będą więc składać jedną ofertę, niejawną dla pozostałych uczestników aukcji. Wygrają propozycje z najniższą ceną.

REKLAMA

Aby skorzystać z włoskiego programu, beneficjenci muszą rozpocząć działalność przed 30 czerwca 2026 r.

AgroPV we Włoszech

Zyskująca na popularności technologia agroPV jest już wykorzystywana na terenie Włoch.

W tym roku ruszyła budowa ogromnego obiektu agrofotowoltaicznego w regionie Lacjum. Enel Green Power, deweloper projektu, informował, że będzie to nie tylko największa elektrownia agroPV, ale też największa farma PV we Włoszech. Jej moc zainstalowana osiągnąć ma 170 MW. Więcej na temat tej inwestycji w: Powstaje największa farma solarna we Włoszech. W technologii agroPV.

Swój projekt w tym kraju będzie też realizować firma BayWa r.e., która ma sporo inwestycji agrofotowoltaicznych w Europie. Niedawno pozyskała ona 6,5 mln euro na projekty agroPV w pięciu krajach. Wśród nich znalazły się Włochy, gdzie BayWa zbuduje farmy fotowoltaiczne w miejscu uprawy nasion. Finansowanie pochodzi z unijnego programu LIFE.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA