Enea wypuści obligacje na 5 mld zł

Enea wypuści obligacje na 5 mld zł
Krzysztof Zamasz, prezes ENEA. Foto: Newseria

{więcej}W celu sfinansowania nowych inwestycji w moce wytwórcze Enea przygotowuje się do emisji obligacji, których wartość może wynieść 5 mln zł. 

– Budujemy nową strategię i zakładamy, że w jej ramach będziemy potrzebować środków na inwestycje. Oceniamy, że jest to dobry moment, żeby przygotować program obligacji o wartości do 5 mld zł – Polska Agencja Prasowa cytuje wypowiedź Dalidy Gepfert z Enei. Jak poinformował prezes Enei Krzysztof Zamasz, pierwsza transza emisji obligacji ma być uruchomiona jeszcze w tym roku. W ubiegłym roku Enea zatwierdziła plan emisji obligacji o wartości 4 mld zł, z którego środki mają wesprzeć budowę elektrowni Kozienice. 

Oprócz realizacji projektów w energetyce konwencjonalnej Enea od dłuższego czasu zapowiada realizację projektów wiatrowych i biogazowych poprzez przejmowanie istniejących podmiotów lub inwestowanie w nowo powstające projekty we współpracy z podmiotami zewnętrznymi. 

REKLAMA
REKLAMA

Pod koniec ubiegłego roku koncern energetyczny poinformował, że jest zainteresowany przejęciem projektów wiatrowych o mocy około 400 MW znajdujących się na różnym etapie realizacji. Jednym z projektów, który jest już realizowany przez Eneę, będzie farma wiatrowa o mocy 15 MW w zlokalizowanym w woj. lubuskim Baczynie. Jej uruchomienie planowane jest na I kwartał 2014 r. 

Obecnie Enea posiada 56 MW farm wiatrowych, z czego 50 MW stanowi zakupiony w ubiegłym roku projekt o mocy 50 MW z możliwością rozbudowy o 9 MW, który będzie zlokalizowany w Bardach w woj. zachodniopomorskim, a także farma wiatrowa w pomorskim Darżynie, której moc wynosi 6 MW. 

Jeszcze w ubiegłym roku Enea zapowiadała budowę do 2020 r. portfolio projektów wiatrowych o łącznej mocy około 250-350 MW oraz biogazowni o potencjale wynoszącym w sumie 40-60 MW. 

Oprócz budowy potencjału w odnawialnych źródłach energii Enea zapowiada duże inwetycje w modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnych. Fundusze na ten cel pozyskuje z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jesienią ubiegłego roku EBI udzielił na ten cel Enei 15-letniego kredytu o wartości 950 mln zł, a w tym roku EBI przyznał polskiemu koncernowi energetycznemu kolejne 800 mln zł.
gramwzielone.pl